Festivalul International de Film de Animatie Anim’est…

…  a definitivat lista peliculelor selectionate pentru a concura in cadrul competitiilor de scurt metraj, film studentesc la cea de-a cincea editie, care va avea loc in perioada 8-17 octombrie 2010 la Bucuresti si va beneficia de un follow-up in perioada 22-24 octombrie 2010 la Cluj-Napoca.

Peste 800 de pelicule s-au inscris in acest an in selectia Anim’est, printre ele numarandu-se si castigatorul Palme d’Or 2010 pentru Cel mai bun scurt metraj – filmul francez “Chienne d’histoire”.

Chienne d’histoire

The Boy Who Wanted to Be a Lion

Massive Attack şi The Editors în Competiţia Videoclip & Advertising la Anim’est 2010

Videoclipuri realizate pentru nume importante ale scenei muzicale internaţionale concurează anul acesta la câştigarea Premiului Anim’est pentru Cel mai bun videoclip, oferit de MTV. Alte 12 clipuri se află în competiţia pentru Menţiunea Specială acordată Celui mai bun Clip Publicitar. Din juriul secţiunii Videoclip & Advertising fac parte, în acest an, designerul Cristian „Canu” Banu, senior copywriter-ul Ogilvy Corina Bompa şi compozitorul, producătorul şi artistul vizual Cristian Stanciu „Matze”.

Videoclipuri de animaţie hit, precum gotic-futuristul Splitting the Atom al celor de la Massive Attack, realizat de francezul Edouard Salier; ludicul Eat Raw Meat = Blood Drool de la The Editors, regizat de The Lemnox Brothers, sau electrizantul My Turn al Basement Jaxx şi The Lightspeed Champions, semnat Tomek Ducki, se numără printre cele 28 de titluri provenind din 13 ţări selecţionate.în competiţia pentru Cel mai bun Videoclip. România este reprezentată de Anton Octavian, unul dintre obişnuiţii competiţiilor Anim’est, realizatorul videoclipului Septembers al britanicilor de la The Mantra ATSMM şi de Life Buoy al cunoscutei trupe autohtone indie rock The Pixels, regizat de Dragoş Bardac.

Basement Jaxx – My Turn

Massive Attack- Splitting The Atom

15 clipuri publicitare de succes, provenind din 8 ţări, au fost selecţionate în competiţia de Advertising. Printre ele – Ora Aqua, al cunoscutului animator român Matei Branea, fost membru al juriului Anim’est în 2008; trilogia-cult Scrabble (Scrabble Hula, Scrabble Sumo, Scrabble Yoga) a francezilor Irina Dakeva şi Clement Dozier sau surprinzătorul Moits al Andreei Dobrota (România, 2009).

La fel ca în fiecare an, scurt metrajele selecţionate în competiţia Videoclip & Advertising vor fi jurizate de trei personalităţi din lumea publicităţii şi a muzicii underground autohtone.

Cristian “Canu” Banu este partener fondator şi Lead Designer al studioului de design no noise. Înainte de înfiinţarea studioului din 2004, a lucrat timp de 8 ani ca Senior Art Director pentru agenţii de advertising din Bucureşti, locale şi multinaţionale. Este alături de Anim’est încă de la ediţia întâi (2006), el fiind creatorul logo-ului care avea să consacre cel mai important festival de animaţie din Romania, simpatica oaie.

Corina Bompa face parte din echipa Ogilvy, fiind senior copywriter. Licenţiată atât în Limbi Străine cât şi in Relaţii Publice si Advertising, este deţinătoarea a numeroase premii acordate de festivaluri importante de publicitate precum Portoroz, Golden Hammer sau Adprint. Din 2008, ea semnează spotul oficial Anim’est şi campaniile de promovare ale festivalului.

Cristian Stanciu „Matze” a intrat pe piaţa muzicală electronică din România încă din 1992, continuând, în 1996, în calitate de co-fondator al Yama Studios, o casă de producţie alături de care a câştigat numeroase premii naţionale şi internaţionale cu piesele muzicale produse.

NSK este formaţia pe care a înfiinţat-o în 1998, alături de Electric Brother şi DJ Vasile. Cei trei au concertat alături  de nume importante ale scenei electro mondiale – Faithless, Slacker, Weird Beats Collective, DJ Matt. În noiembrie 2003, împreună cu Dan Handrabur, DJVasile,Vlaicu Golcea, Mitos Micleusanu, Matesan, a pus bazele Shukar Collective, un proiect revoluţionar care explorează ritmurile tradi?ionale ale ursarilor prin tehnici moderne de sampling digital.

Cea de-a cincea ediţie a Festivalului Internaţional de Film de Animaţie Anim’est va avea loc în perioada 8-17 octombrie 2010 la Cinema Patria, Cinema Scala şi Cinema Union din Bucureşti, şi va fi urmată de un follow-up la Cinema Victoria din Cluj-Napoca, în perioada 22-24 octombrie 2010. Anim’est este organizat de Asociaţia Estenest, cu sprijinul Centrului Naţional al Cinematografiei şi Ogilvy.

FILME SELECŢIONATE ÎN COMPETIŢIA DE VIDEOCLIP&ADVERTISING
ANIM’EST 2010

VIDEOCLIPURI

A lhe esperar – Paralamas do sucesso
Brazilia 2009, 3’20, r. Eduardo Souza, Rodrigo Lima

A sorte – Volver
Brazilia 2009, 3’48, r. Leonardo Domingues

After the Rain – Little Dragon
Franţa 2008, 4’, r. Drosofilms

Baby I’m Yours – Breakbot
Franţa 2010, 2’31, r. Irina Dakeva

Ben Hor – Pad Brapad
Franţa 2010, 4’0, r. Bianco Levrin, Julie Rembauville

Car Song – Neeka
Belgia 2009, 3’43, r. Stef Paulussen

Como el sol – Gastelo
Spania 2008, 3’05, r. Alvaro Leon Rodriguez

Drawn, Quartered, Decapitated – Leafpeople
Belgia 2009, 4’15, r. Britt Raes

Eat Raw Meat = Blood Drool – Editors
Marea Britanie 2010, 4’39, r. The Lennox Brothers

Good Days – Michele Bachmann, Phil Kueffer, Sandro Marretta
Elveţia 2009, 3’56, r. Cristian Guerreschi, Lucas Wild do Vale

I’ll Kill Her – Soko
Germania 2009, 3’20, r. Joerg Barton

Life Buoy – The Pixels
România 2010, 4’3, r. Dragos Bardac

Look After Your Wife – Lord Cut-Glass at Chemikal Underground Records
Marea Britanie 2009, 3’26, r. Tobias Feltus

Lost One Day – Selfmademusic & Cătălin Rulea
România 2010, 4’36, r. Bogdan Marcu

Middle Class Hell – Jim Avignon
SUA 2010, 2’50, r. Alex Budovsky

My turn – Basement Jaxx ft Lightspeed Champion
Marea Britanie 2009, 3’32, r. Tomek Ducki

Out of the Forest – The National “Slow Show”
Denmark 2010, 6’, r. Tobias Gundorff Boesen

Perspective – Tim & Puma Mimi
Marea Britanie/Elveţia 2010, 4’6, r. Monika Rohner

Pillow – Dan San
Belgia 2010, 4’40, r. Simon Medard

Septembers – The Mantra ATSMM
Marea Britanie/România 2010, 3’30, r. Octavian Anton

Sleep – Ethav
Marea Britanie 2009, 3’47, r. Sarolta Szabo, Tibor Banoczki

Spacious Thoughts – Nasa featuring Tom Waits & Kool Keith
Canada 2009, 4’32, r. Fluorescent Hill

Splitting the Atom – Massive Attack
Franţa 2010, 5’, r. Edouard Salier

The Face – Le Braghe Corte
Italia 2009, 3’51, r. Marco Marchesi

Under Control – Schwabinggradballett
Germania 2009, 5’15, r. Marco Russo

You’re Out – Ciao Berlin Band
Austria 2010, 5’50, r. Max Liebich

Warten – Adrian Zaar
Elveţia 2009, 4’23, r. Tom Hanui

Wettessen – Burkhard Finckh
Germania 2010, 4′, r. : Matthias Daenschel

ADVERTISING

Anythink
Canada 2010, 0’35, r. Jeff Chiba Stearns

Cartoon Scum
Germania 2009, 1’30, r. Jan Lachauer

Communicate – Welcome to Vokle
SUA 2009, 1’30, r. Erick Oh

Creation Museum ‘Ark’
SUA 2010, 0’15, r. Yellowshed

Dior j’adore
Franţa 2010, 1’59, r. Marc Fouchard

Dragon Fly
Germania 2009, 1’, r. Tonio Freitag

KB Star Max
Coreea de Sud, 2008, 0’40, r. Seo Dong-Hae

Moits
România 2009, 0’40, r. Andreia Dobrota

Nektar Soft Drinks
Grecia 2009, 0’26, r. Myrmigi Design House

Ora Aqua
Italia/România 2010, 0’30, r. Matei Branea

Scrabble Hula
Franţa 2009, 0’60, r. Irina Dakeva, Clement Dozier

Scrabble Sumo
Franţa 2009, 0’60, r. Irina Dakeva, Clement Dozier

Scrabble Yoga
Franţa 2009, 0’60, r. Irina Dakeva, Clement Dozier

Skater
Germania 2009, 1’10, r. Maryna Shchipak

Sloppy Joe
SUA 2010, 0’30, r. : Soyeon Kim

FILME SELECŢIONATE ÎN COMPETIŢIA DE FILM STUDENŢESC
ANIM’EST 2010

1.2 Million Children
Grecia 2010, 2’ r. Effie Pappa

Animal Kingdom
Elveţia 2010, 3’42, r. Nils Hedinger

Arithmetique
Italia 2010, 4’, r. Giovanni Munari, Dalila Rovazzani

Benigni
Finlanda 2009, 7’49, r. Elli Vourinen, Pinja Partanen, Jasmiini Ottelin

Black Face the Sacred Legend
Franţa 2009, 6’59, r. Bertand Carriere, Amine El Faqir, Clement Vitroly, Nicolas Salsedo

Bottle
Statele Unite 2010, 5’25, r. Kirsten Lepore

Café de l’amour
Taiwan 2010, 5’7, r. Yun-Chieh Tsai

Cooked
Marea Britanie 2010, 6’55, r. Jens Blank

Der Präzise Peter / Precise Peter
Germania 2010, 5’35, r. Martin Schmidt

Dog-walking Ground
Rusia 2009, 7’56, r. Leonid Shmelkov

Elk Hair Caddis
Danemarca 2010, 4’26, r. Peter Smith, Magnus I. Moller

Enter the Lovely
Marea Britanie 2010, 2’53, r. Owen Mcgonigle

Espece(s) de patate(s)
Belgia 2009, 5’50, r. Stehr Yoann

Figaro
Australia 2009, 5’45, r. Vivien Mason

Flap Flap
Germania 2009, 1’36, r. Tom Weber

Flesh Color
Japonia 2010, 4’10, r. Masahiko Adachi

Flowerpots
Marea Britanie/Elveţia 2008, 5’7, r. Rafael Sommerhalder

Fly on the Window
Marea Britanie 2009, 7’4, r. Nikita Diakur

Friday
Slovacia 2010, 3’, r. Martin Tomori

Georges
Franţa 2009, 4’35, r. Gaëlle Lasne

Grise mine
Belgia 2009, 6’30, r. Vandenitte Remi

Hexaemeron
Polonia 2010, 3’11, r. Marcin Dąbrowski

Hinterland
Germania 2010, 9’10, r. Jost Althoff, Jakob Weyde

Kino attraktio
Finlanda 2010, 5’39, r. Pauli Laasonen

Larger than Life
Croaţia 2009, 5’50, r. Livio Rajh

L’échappée / Evasion
Franţa 2009, 12′, r. Marie Gourdain

Les bourbier
Franţa 2009, 4’45, r. Jean Bennamias, Francois Lemaux,
Guillaume Noel, Jerome Pequin, Simon Wegmann, Frederic Kaiser Blueth, Vincent Jean-Baptiste

Les voyageurs
Franţa 2008, 3’22, r. Agnes Chevreau

Look Up
Rusia 2009, 4’52, r. Svetlana Podyacheva

Loom
Germania 2010, 5’20, r. Ilija Brunck, Jan Bitzer, Csaba Letay

Magical Painting
Taiwan 2009, 4’25, r. Chiu Yi-Hsun

Miracle Lady
Israel 2009, 10’07, r. Michal Abulafia, Moran Somer

Mobile
Germania 2010, 6’24, r. Verena Fels

Mune: Love between Worlds
Africa de Sud 2009, 10’08, r. Jesca Marisa

Peal
Iran 2010, 4’47, r. Amin Taghipour

Peripheria
Elveţia 2009, 7’45, r. Marcel Barelli

Pygmalion
Belgia 2009, 4’50, r. Demian Albers

ReNew – The Future not Future
Taiwan 2010, 5′, r. Zhang Xu Zhan, Chen Yan Wei

Sendo un feto /  Being a fetus
Portugalia 2009, 6’40, R: Joao Alves de Sousa

Silent touch
Marea Britanie 2010, 10’30, r. Tomek Ducki

Steinfliegen / Stoneflies
Germania 2009, 14’50, r. Anne Walther

Swimming Pool
Cehia 2010, 6’34, r. Alexandra Hetmerova

Szafa Zbigniewa
Marea Britanie/Polonia, 2010, 15’18, r. Magdalena Osinska

The Art of Making Friends
Marea Britanie 2010, 3’54, r. Paul McNalthy

The Boy Who Wanted to Be a Lion
Marea Britanie 2010, 8’40, r. Alois Di Leo

The Cuckoo Clock
Germania 2009, 5’41, r. Roxana Vasilescu, Marcus Braun

The Forest
Germania 2009, 6’07, r. David Scharf

The H.C.
Statele Unite 2010, 2’, r. Glenn Williamson

The Passenger
Olanda 2009, 5’50, r. Klaas-Harm de Boer

Vacuum
Georgia 2010, 5’47, r. Dato Kiknavelidze

VillaOlvidada
Spania 2008, 12’, r. Miguel Lopez, Elena Najar

Vovo
Marea Britanie 2010, 2’34, r. Luiz Lafayette Stockler

FILME SELECŢIONATE ÎN COMPETIŢIA DE SCURT METRAJ
ANIM’EST 2010

16.Juli 1933 / July 16th 1933
Austria 2010, 7’18, r. Katja Heiden

20 anos / 20 Years
Cuba 2009, 14’42, r. Barbaro Joel Ortiz

A Family Portrait
Marea Britanie 2009, 4’44, r. Joseph Pierce

Ad vitam
Belgia 2010, 8′, r. Mathieu Labaye + 12 adults

Afloat at Dawn
Canada 2009, 4’20, r. Elise Simard

Amourette
Elveţia 2009, 5’20, r. Maja Gehrig

Anna Blume
Germania-Bulgaria 2009, 9’02, r. Vessela Dantcheva

Artificial Paradise, Inc.
Belgia 2009, 3’15, r. Jean-Paul Frenay

Balanços e milkshakes / Swings and Milkshakes
Brazilia 2010, 9’55, dir.Erick Ricco and Fernando Mendes

Big Bang Big Boom
Italia 2010, 9’55, r. Blu

Brug / Bridge
Olanda 2010, 5’30, r. Gerben Agterberg

Charlotte
Noua Zeelandă 2009, 3′, r. Parry Jones

Chienne d’histoire / Barking island
Franţa 2010, 15’11, r. Serge Avedikian

Copia A / “A” Copy
Argentina 2009, 5’40, r. Gervasio Rodríguez Traverso, Pablo Alberto Diaz

Coffee
Portugalia 2009, 7′, r. Alex Gozblau, Joao Fazenda

Der Da Vinci Timecode / The Da Vinci Timecode
Germania 2010, 3′, r. Gil Alkabetz

Dust Kid
Coreea de Sud 2009, 10′,  r. Jung Yumi

Ego Sum Petrus
Franţa 2010, 4’15, r. Julien Dexant

En el insomnio / In Insomnia
Spania 2010, 5’, r. Jose Angel Ayalon Devora

Ente, tod und tulpe / Duck, Death and the Tulip
Germania 2010, 10’53”, r. Matthias Bruhn

Fengshui
Finlanda 2009, 4′, r. Pauliina Punkki

Human beings
Iran 2009, 3’10, r. Mashaallah Mohammed

Je criais contre la vie. Ou pour elle / I Was Crying Out At Life. Or For It
Franţa 2009, 9’10, r. Vergine Keaton

Jean François
Franţa 2010, 5’45, r. Tom Haugomat, Bruno Mangyoku

Kinematograf / The Cinematograph
Polonia 2009, 12’10, r. Tomek Bagiński

La femme squelette / The Skeleton Woman
Franţa 2009, 9’07, r. Sarah Van Den Boom

Le concile lunatique / Lunatic Council
Franţa/Belgia 2010, 12’, r. Christophe Gautry, Arnaud Demuynck

Le silence sous l’écorce /The silence beneath the bark
Franţa 2010, 11’08, r. Joanna Lurie

L’homme qui dort / The Man Who Slept
Franţa 2009, 12′, r. Ines Sedan

Memee
Belgia 2010, 9’35, r. Evelyn Verschoore

Mortale
Italia 2009, 6’48, r. Paolo Bonfiglio

My Name is Maria
Spania 2009, 4’, r. Elio Quiroga-Rodriguez

My Way
Croaţia 2010, 6’40, r. Veljko Popović

Old Fangs
Irlanda 2009, 11’32, r. Adrien Merigeau, Alan Holly

Parade
Franţa 2009, 8′, r. Pierre-Emmanuel Lyet

Parasite
Elveţia/Iran 2010, 8’34, r. Omid Khoshnazar

People’s Republic of Zoo
China 2009, 7’49, dir.Sun Xun

Pivot
Olanda 2009, 5′, r. André Bergs

Playtime
Canada 2009, 2’44, r. Steven Woloshen

Please, call back later
Belarus 2010, 5’15, r. Yulia Rudiskaya

Puffer girl
Statele Unite 2009, 4’44, r. Joan C. Gratz

Rip, drip, Tear
Noua Zeelandă 2009, 3’47, r. Janette Goodey

Rock Paper Scissors: a Short Film
Noua Zeelandă 2010, 9’14, r. Mardo El-Noor

Round
Marea Britanie 2008, 5’40, r. Kirk Hendry

Spin
Franţa/Marea Britanie/Germania 2010, 3’55, r. Max Hattler

Tad’s Nest
Marea Britanie 2009, 4’48, r. Petra Freeman

Teclopolis
Argentina 2009, 12’, r. Javier Mrad

The Guest
Danemarca 2010, 7’14, r. Henrik Malmgren

The Tannery
Marea Britanie 2010, 5’30, r. Iain Gardner

Theatre Patouffe
Olanda 2008, 8’, r. Maarten Koopman

To Swallow a Toad
Letonia 2010, 10′, r. Jurgis Krasons

Toy Angel
Rusia 2008, 13, r. Zalina Bideeva

Trendfollower
Austria 2009, 3’, r. Didi Bruckmayr

Two Steps Behind
Polonia 2010, 8’20, r. Paulina Majda

White Tape
Israel/Danemarca 2010, 2’5, r. Michal and Uri Kranot

Yulia
Franţa 2009, 5’55, r. Antoine Arditti

Zero
Australia 2009, 12’32, r. Christopher Kezelos

http://www.animest.ro/

3 COMENTARII

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.