Ediția anului 2014 a Independent Spirit Awards a fost hostată de comediantul Patton Oswalt, iar festivitatea de premiere a avut loc pe 1 martie, cu o zi înaintea Oscarurilor.Iată întreagă listă a nominalizaților și câștigătorilor:

Best Feature:
“12 Years a Slave”  *CÂȘTIGĂTOR
“All Is Lost”
“Frances Ha”
“Inside Llewyn Davis”
“Nebraska”

Best Director:
Shane Carruth, “Upstream Color”
J.C. Chandor, “All is Lost”
Steve McQueen, “12 Years a Slave”  *CÂȘTIGĂTOR
Jeff Nichols, “Mud”
Alexander Payne, “Nebraska”

Best Screenplay:
Woody Allen, “Blue Jasmine”
Julie Delpy, Ethan Hawke and Richard Linklater, “Before Midnight”
Nicole Holofcener, “Enough Said”
Scott Neustadter & Michael H. Weber, “The Spectacular Now”
John Ridley, “12 Years a Slave”  *CÂȘTIGĂTOR

Best Female Lead:
Cate Blanchett, “Blue Jasmine” *CÂȘTIGĂTOR
Julie Delpy, “Before Midnight”
Gaby Hoffman, “Crystal Fairy”
Brie Larson, “Short Term 12″
Shailene Woodley, “The Spectacular Now”

Best Male Lead:
Bruce Dern, “Nebraska”
Chiwetel Ejiofor, “12 Years a Slave”
Oscar Isaac, “Inside Llewyn Davis”
Michael B. Jordan, “Fruitvale Station”
Matthew McConaughey, “Dallas Buyers Club”  *CÂȘTIGĂTOR
Robert Redford, “All Is Lost”

Best Supporting Female:
Melonie Diaz, “Fruitvale Station”
Sally Hawkins, “Blue Jasmine”
Lupita Nyong’o, “12 Years a Slave” *CÂȘTIGĂTOR
Yolonda Ross, “Go for Sisters”
June Squibb, “Nebraska”

Best Supporting Male:
Michael Fassbender, “12 Years a Slave”
Will Forte, “Nebraska”
James Gandolfini, “Enough Said”
Jared Leto, “Dallas Buyers Club” *CÂȘTIGĂTOR
Keith Stanfield, “Short Term 12”

Best First Feature:
“Blue Caprice”
“Concussion”
“Fruitvale Station” *CÂȘTIGĂTOR
“Una Noche”
“Wadjda”

Best First Screenplay:
“In a World,” Lake Bell
“Don Jon,” Joseph Gordon-Levitt
“Nebraska,” Bob Nelson *CÂȘTIGĂTOR
“Afternoon Delight,” Jill Soloway
“The Inevitable Defeat of Mister and Pete,” Michael Starrbury

John Cassavetes Award:
“Computer Chess”
“Crystal Fairy”
“Museum Hours”
“Pit Stop”
“This Is Martin Bonner”  *CÂȘTIGĂTOR

Best Cinematography:
Sean Bobbit, “12 Years a Slave”  *CÂȘTIGĂTOR
Benoit Debie, “Spring Breakers”
Bruno Delbonnel, “Inside Llewyn Davis”
Frank G. DeMarco, “All Is Lost”
Matthias Grunsky, “Computer Chess”

Best Editing:
Shane Carruth & David Lowery, “Upstream Color”
Jem Cohen & Marc Vives, “Museum Hours”
Jennifer Lame, “Frances Ha”
Cindy Lee, “Una Noche”
Nat Sanders, “Short Term 12”  *CÂȘTIGĂTOR

Best Documentary:
“20 Feet From Stardom”  *CÂȘTIGĂTOR
“After Tiller”
“Gideon’s Army”
“The Act of Killing”
“The Square”

Best International Film:
“A Touch of Sin”
“Blue Is the Warmest Color”  *CÂȘTIGĂTOR
“Gloria”
“The Great Beauty”
“The Hunt”

Robert Altman Award (given to a film’s director, casting director and ensemble cast): “Mud”
Piaget Producers Award: Toby Halbrooks & James M. Johnston
Someone to Watch Award: “Newlyweeds,” Shake King
Truer Than Fiction Award: “Let the Fire Burn,” Jason Osder

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.