După ce ieri au fost anunțate scurt-metrajele din Selecția Oficială și Selecția Cinéfondation, astăzi a venit vremea să aflăm numele lung-metrajelor care vor completa line-up-ul din acest an al Festivalului de Film de la Cannes, cel mai important festival de profil din lume. Între 11 și 22 mai, în capitala franceză a filmului vor putea fi văzute numeroase filme semnate de nume precum Pedro Almodóvar, Jim Jarmusch, Xavier Dolan sau Nicholas Winding Refn.

România e prezentă în festival cu nu mai puțin de cinci titluri. Scurtmetrajele 4:15 P.M. Sfârșitul Lumii de Cătălin Rotaru și Gabi Virginia Șarga și Toate fluviile curg în mare de Alexandru Badea au fost incluse în selecția oficială, respectiv Cinéfondation, lung-metrajele Bacalaureat de Cristi Mungiu și Sieranevada de Cristi Puiu sunt în competiția pentru Palme D’Or, iar Câini, debutul regizoral al lui Bogdan Mirică, e inclus în Un Certain Regard.

O schimbare față de anii trecuți e lipsa filmului care închide festivalul, anul acesta urmând ca marele câștigător să fie proiectat încă o dată, dar și mai surprinzătoare e lipsa anumitor nume din listă. Martin Scorsese cu Silence, Tom Ford cu Nocturnal Animals, Terrence Malick cu Voyage of Time, Kar Wai Wong cu Blossoms și Derek Cianfrance cu The Light Between Oceas ar fi câteva dintre ele.

În deschidere
“Cafe Society” (Woody Allen)

Competiția oficială
“Toni Erdmann” (Maren Ade)
“Julieta” (Pedro Almodóvar)
“American Honey” (Andrea Arnold)
“Personal Shopper” (Olivier Assayas)
“The Unknown Girl” (Jean-Pierre & Luc Dardennes)
“It’s Only The End Of The World” (Xavier Dolan)
“Slack Bay” (Bruno Dumont)
“Paterson” (Jim Jarmusch)
“Staying Vertical” (Alain Guiraudie)
“Aquarius” (Kleber Mendonça Filho)
“Mal De Pierres” (Nicole Garcia)
“I, Daniel Blake” (Ken Loach)
“Ma’ Rosa” (Brillante Mendoza)
“Bacalaureat” (Cristian Mungiu)
“Loving” (Jeff Nichols)
“The Handmaiden” (Park Chan-Wook)
“The Last Face” (Sean Penn)
“Sierra Nevada” (Cristi Puiu)
“Elle” (Paul Verhoeven)
“The Neon Demon” (Nicholas Winding Refn)

Un Certain Regard
“Varoonegi” (Behnam Behzadi)
“Apprentice” (Boo Junfeng)
“Voir Du Pays” (Delphine & Muriel Coulin)
“La Danseuse” (Stéphanie Di Giusto)
“Eshtebak” (Mohamed Diab)
“The Red Turtle” (Michael Dudok De Wit)
“Fuchi Ni Tatsu” (Fukada Kôji)
“Omor Shakhsiya” (Maha Haj)
“Me’ever Laharim Vehagvaot” (Eran Kolirin)
“After The Storm” (Hirokazu Koreeda)
“Hymyilevä Mies” (Juho Kuosmanen)
“La Larga Noche De Francisco Sanctis” (Francisco Márquez & Andrea Testa)
“Caini” (Bogdan Mirica)
“The Transfiguration” (Michael O’Shea)
“Captain Fantastic” (Matt Ross)
“Uchenik” (Kirill Serebrennikov)

În afara competiției
“The BFG” (Steven Spielberg)
“Goksung” (Na Hong-Jin)
“Money Monster” (Jodie Foster)
“The Nice Guys” (Shane Black)

Proiecții de la miezul nopții
“Gimme Danger” (Jim Jarmusch)
“The Train To Busan” (Yeon Sang-Ho)

Proiecții speciale
“L’ultima Spiaggia” (Thanos Anastopoulos & Davide Del Degan)
“Hissein Habré, Une Tragédie Tchadienne” (Mahamat-Saleh Haroun)
“La Mort De Louis XIV” (Albert Serra)
“Le Cancre” (Paul Vecchiali)

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.