Între 15 și 18 iunie, o selecție de filme din programul Festivalului Internațional de Film Transilvania va rula la Cinema Elvire Popesco, în cadrul Retrospectivei TIFF la București. Cinefilii vor avea ocazia să vadă inclusiv două dintre filmele câștigătoare: Familia mea fericită / My Happy Family, r. Nana Ekvtimishvili, Simon Gross – distins cu Trofeul Transilvania, și Piatră pe inimă / Heartstone, r. Gudmundur Arnar Gudmundsson, care și-a adjudecat Premiul pentru regie și pe cel al publicului.

Printre titlurile care au avut succes și la Cluj se numără mult-așteptatul documentar Safari, proiectat recent în prezența lui Ulrich Seidl,  Dumnezeu să ne ierte / Que Dios nos perdone, r. Rodrigo Sorogoyen, filmul de închidere al festivalului, O femeie fantastică Una Mujer Fantástica, prezentat chiar de Sebastian Lelio la Cluj, sau Roar – Sub asediul fiarelor, r. Noel Marshall, considerat „cel mai periculos film realizat vreodată”.

Cei mici se vor bucura de trei filme special alese pentru ei din programul EducaTIFF: Sânge de lapon, Micul port și O familie fabuloasă.

Biletele pot fi achiziționate de pe  www.elvirepopesco.ro, de la casa de bilete Elvira Popescu (Bd. Dacia, nr.77), precum și de la librăriile partenere Eventbook, în timpul programului de lucru al acestora, în limita locurilor disponibile.

PROGRAM

JOI, 15 IUNIE

16.00 – În sânge (In the Blood), r. Rasmus Heisterberg | 105′, Danemarca

18.15 – În umbra femeilor (L’Ombre des femmes), r. Philippe Garrel | 83′, Franţa

20.00 – Dumnezeu să ne ierte (Que Dios nos perdone), r. Rodrigo Sorogoyen | 124′, Spania

22.30 – Safari, r. Ulrich Seidl | 90′ Austria, Danemarca, Germania

VINERI, 16 IUNIE

14.30 – Legenda lui Michael Kohlhaas (Michael Kohlhaas), r. Arnaud des Pallieres | 122′, Franţa, Germania

17.00 – Cercul roşu (Le Cercle Rouge), r. Jean-Pierre Melville | 140′, Franţa, Italia

19.30 – Lansare de carte „Filmat în România, 2010-2014”, de Bujor T. Rîpeanu, Dinu Ioan Nicula. Editura Meronia (cu sprijinul UPFAR)

20.15 – Filmul câștigător al Premiului Publicului – Piatră pe inimă (Heartstone), r. Gudmundur Arnar Gudmundsson | 129′, Islanda, Danemarca

22.30 – Incidentul de la Hilton (The Nile Hilton Incident), r. Tarik Saleh | 110′, Suedia, Danemarca, Germania

SÂMBĂTĂ, 17 IUNIE

10.00 – Sânge de lapon (Sami Blood), r. Amanda Kernell | 108′ Suedia, Norvegia, Danemarca (EducaTIFF)

16.00 – Toate nopţile albe (All These Sleepless Nights), r. Michal Marczak | 100′, Polonia, Marea Britanie

18.00 – Frantz, r. Francois Ozon | 114′, Franţa, Germania

20.15 – Tăcerea mării (Le silence de la mer), r. Jean-Pierre Melville | 86′ Franţa

22.15 – Animale (Animals), r. Greg Zglinski | 95′ Elveţia, Austria, Polonia

DUMINICĂ, 18 IUNIE

10.00 – Micul port (Little Harbour), r. Iveta Grofova | 86′ Slovacia, Cehia, Ungaria (EducaTIFF)

12.00 – Roar – Sub asediul fiarelor, r. Noel Marshall | 94′ SUA

14.00 – O familie fabuloasă (Cigarettes et chocolat chaud), r. Sophie Reine | 98′ Franţa (EducaTIFF)

16.00 – Austerlitz, r. Sergei Loznitsa 94′ | Germania

18.00 – O femeie fantastică (Una Mujer Fantástica), r. Sebastian Lelio | 104′, Chile, Germania, Spania, SUA

20.15 – Filmul câștigător al Trofeului Transilvania – Familia mea fericită (My Happy Family), r. Nana Ekvtimishvili, Simon Gross | 119′, Georgia, Germania, Franţa

22.30 – Criminali de provincie (Small Town Killers), r. Ole Bornedal | 88′, Danemarca

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.