Producers Guild of America (PGA) a anunțat lista completă a nominalizaților ediției 2019 Producers Guild Awards.

Câștigătorii vor fi anunțați după festivitatea de decernare care va avea loc pe 19 ianuarie 2019 la Beverly Hilton Hotel din Los Angeles. Până atunci iată lista completă a nominalizaților:

The Darryl F. Zanuck Award for Outstanding Producer of Theatrical Motion Pictures:

Black Panther

Producător: Kevin Feige

BlacKkKlansman

Producători : Sean McKittrick, Jason Blum, Raymond Mansfield, Jordan Peele, Spike Lee

Bohemian Rhapsody

Producător : Graham King

Crazy Rich Asians

Producători: Nina Jacobson & Brad Simpson, John Penotti

The Favourite

Producători: Ceci Dempsey, Ed Guiney, Lee Magiday, Yorgos Lanthimos

Green Book

Producători : Jim Burke, Charles B. Wessler, Brian Currie, Peter Farrelly, Nick Vallelonga

A Quiet Place

Producători : Michael Bay, Andrew Form, Brad Fuller

Roma

Producători : Gabriela Rodríguez, Alfonso Cuarón

A Star Is Born

Producători : Bill Gerber, Bradley Cooper, Lynette Howell Taylor

Vice

Producători : Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Kevin Messick, Adam McKay

The Award for Outstanding Producer of Documentary Motion Pictures:

The Dawn Wall

Producători : Josh Lowell, Peter Mortimer, Philipp Manderla

Free Solo

Producători : Elizabeth Chai Vasarhelyi, Jimmy Chin, Evan Hayes, Shannon Dill

Hal

Producători : Christine Beebe, Jonathan Lynch, Brian Morrow

Into the Okavango

Producător: Neil Gelinas

RBG

Producători : Betsy West, Julie Cohen

Three Identical Strangers

Producători : Becky Read, Grace Hughes-Hallett

Won’t You Be My Neighbor?

Producători: Morgan Neville, Nicholas Ma, Caryn Capotosto

The Award for Outstanding Producer of Animated Theatrical Motion Pictures:

Dr. Seuss’ The Grinch

Producers: Chris Meledandri, Janet Healy

Incredibles 2

Producători : John Walker, Nicole Grindle

Isle of Dogs

Producători : *Eligibility Determination Pending*

Ralph Breaks the Internet

Producători : Clark Spencer

Spider-Man: Into the Spider-Verse

Producători : Avi Arad, Phil Lord & Christopher Miller, Amy Pascal, Christina Steinberg

The Norman Felton Award for Outstanding Producer of Episodic Television — Drama:

The Americans (Season 6)

Producători : Joe Weisberg, Joel Fields, Chris Long, Graham Yost, Justin Falvey, Darryl Frank, Stephen Schiff, Mary Rae Thewlis, Tracey Scott Wilson, Peter Ackerman, Joshua Brand

Better Call Saul (Season 4)

Producători : Peter Gould, Vince Gilligan, Mark Johnson, Melissa Bernstein, Thomas Schnauz, Gennifer Hutchison, Nina Jack, Diane Mercer, Gordon Smith, Alison Tatlock, Ann Cherkis, Bob Odenkirk, Robin Sweet

The Handmaid’s Tale (Season 2)

Producători : Bruce Miller, Warren Littlefield, Elisabeth Moss, Daniel Wilson, Fran Sears, Mike Barker, Sheila Hockin, Eric Tuchman, Kira Snyder, Yahlin Chang, Frank Siracusa, John Weber, Joseph Boccia, Dorothy Fortenberry, Margaret Atwood, Ron Milbauer

Ozark (Season 2)

Producători : Jason Bateman, Chris Mundy, Bill Dubuque, Mark Williams, David Manson, Alyson Feltes, Ryan Farley, Patrick Markey, Matthew Spiegel, Erin Mitchell

This Is Us (Season 3)

Producători : Dan Fogelman, Isaac Aptaker, Elizabeth Berger, John Requa, Glenn Ficarra, Ken Olin, Charles Gogolak, Jess Rosenthal, Steve Beers, KJ Steinberg, Kevin Falls, Julia Brownell, Vera Herbert, Bekah Brunstetter, Shukree Hassan Tilghman, Cathy Mickel Gibson, Nick Pavonetti

The Danny Thomas Award for Outstanding Producer of Episodic Television — Comedy:

Atlanta (Season 2)

Producători : *Eligibility Determination Pending*

Barry (Season 1)

Producători : Alec Berg, Bill Hader, Aida Rodgers, Emily Heller, Liz Sarnoff

GLOW (Season 2)

Producători : Jenji Kohan, Liz Flahive, Carly Mensch, Tara Herrmann, Mark A. Burley, Nick Jones, Kim Rosenstock, Sascha Rothchild, Leanne Moore

The Good Place (Season 3)

Producători : Michael Schur, David Miner, Morgan Sackett, Drew Goddard, Josh Siegal, Dylan Morgan, Joe Mande, Megan Amram, David Hyman, Jen Statsky

The Marvelous Mrs. Maisel (Season 2)

Producători : Amy Sherman‐Palladino, Daniel Palladino, Dhana Rivera Gilbert, Sheila Lawrence

The David L. Wolper Award for Outstanding Producer of Limited Series Television:

The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story (Season 2)

Producători : Ryan Murphy, Nina Jacobson, Brad Simpson, Alexis Martin Woodall, Tom Rob Smith, Daniel Minahan, Brad Falchuk, Scott Alexander, Larry Karaszewski, Chip Vucelich, Maggie Cohn, Eric Kovtun, Lou Eyrich, Eryn Krueger Mekash

Escape at Dannemora

Producători : Ben Stiller, Nicholas Weinstock, Michael De Luca, Bryan Zuriff, Brett Johnson, Michael Tolkin, Bill Carraro, Adam Brightman, Lisa M. Rowe

Maniac

Producători : Patrick Somerville, Cary Joji Fukunaga, Michael Sugar, Doug Wald, Jonah Hill, Emma Stone, Pal Kristiansen, Anne Kolbjørnsen, Espen Huseby, Carol Cuddy, Mauricio Katz, Caroline Williams, Ashley Zalta, Jessica Levin, Jon Mallard

The Romanoffs

Producători : *Eligibility Determination Pending*

Sharp Objects

Producători : *Eligibility Determination Pending*

The Award for Outstanding Producer of Streamed or Televised Motion Pictures:

Fahrenheit 451

Producători : Sarah Green, Ramin Bahrani, Michael B. Jordan, Alan Gasmer, Peter Jaysen, David Coatsworth

King Lear

Producători : *Eligibility Determination Pending*

My Dinner with Hervé

Producători : *Eligibility Determination Pending*

Paterno

Producători : Barry Levinson, Jason Sosnoff, Tom Fontana, Edward R. Pressman, Rick Nicita, Lindsay Sloane, Amy Herman

Sense8: Together Until the End

Producători : *Eligibility Determination Pending*

The Award for Outstanding Producer of Non-Fiction Television:

30 for 30 (Season 9)

Producători : Connor Schell, John Dahl, Libby Geist, Erin Leyden, Adam Neuhaus, Jenna Anthony, Gentry Kirby, Marquis Daisy, Deirdre Fenton

Anthony Bourdain: Parts Unknown (Season 11, Season 12)

Producători : Anthony Bourdain, Christopher Collins, Lydia Tenaglia, Sandra Zweig

Leah Remini: Scientology and the Aftermath (Season 3)

Producători : *Eligibility Determination Pending*

Queer Eye (Season 1, Season 2)

Producători : David Collins, Michael Williams, Rob Eric, Jennifer Lane, Jordana Hochman, Mark Bracero, Rachelle Mendez

Wild Wild Country (Season 1)

Producători : Mark Duplass, Jay Duplass, Josh Braun, Dan Braun, Juliana Lembi

The Award for Outstanding Producer of Live Entertainment & Talk Television:

The Daily Show with Trevor Noah (Season 24)

Producători : Trevor Noah, Steve Bodow, Jennifer Flanz, Jill Katz, Justin Melkmann, David Kibuuka, Zhubin Parang, Max Browning, Eric Davies, Pamela DePace, Ramin Hedayati, Elise Terrell, Dave Blog, Adam Chodikoff, Jimmy Donn, Jeff Gussow, Kira Klang Hopf, Allison MacDonald, Ryan Middleton

Last Week Tonight with John Oliver (Season 5)

Producători : *Eligibility Determination Pending*

The Late Show with Stephen Colbert (Season 4)

Producători : Stephen Colbert, Chris Licht, Tom Purcell, Jon Stewart, Barry Julien, Denise Rehrig, Tanya Michnevich Bracco, Paul Dinello, Matt Lappin, Opus Moreschi, Emily Gertler, Aaron Cohen, Michael Brumm, Paige Kendig, Jake Plunkett

Real Time with Bill Maher (Season 16)

Producători : Bill Maher, Scott Carter, Sheila Griffiths, Marc Gurvitz, Billy Martin, Dean E. Johnsen, Chris Kelly, Matt Wood

Saturday Night Live (Season 44)

Producători : *Eligibility Determination Pending*

The Award for Outstanding Producer of Game & Competition Television:

The Amazing Race (Season 30)

Producători : Jerry Bruckheimer, Bertram van Munster, Jonathan Littman, Elise Doganieri, Mark Vertullo

America’s Got Talent (Season 13)

Producători : *Eligibility Determination Pending*

RuPaul’s Drag Race (Season 10)

Producători : *Eligibility Determination Pending*

Top Chef (Season 15)

Producători : Dan Cutforth, Jane Lipsitz, Casey Kriley, Tom Colicchio, Padma Lakshmi, Doneen Arquines, Tara Siener, Justin Rae Barnes, Blake Davis, Wade Sheeler, Brian Fowler, Elida Carbajal Araiza, Zoe Jackson, Patrick Schmedeman, Diana Schmedeman

The Voice (Season 14, Season 15)

Producători : John de Mol, Mark Burnett, Audrey Morrissey, Stijn Bakkers, Chad Hines, Amanda Zucker, Kyra Thompson, Teddy Valenti, Carson Daly

The Award for Outstanding Short-Form Program:

Biography: History, Herstory (Season 1)

Carpool Karaoke: The Series (Season 2)

Comedians in Cars Getting Coffee (Season 5)

Her America: 50 Women, 50 States (Season 1)

Kevin Hart: What The Fit (Season 1)

The Award for Outstanding Sports Program:

Being Serena (Season 1)

E:60 (2018)

Hard Knocks: Training Camp with the Cleveland Browns (Season 13)

Real Sports with Bryant Gumbel (Season 24)

SportsCenter with Scott Van Pelt (Season 4)

The Award for Outstanding Children’s Program:

Fuller House (Season 4)

PJ Masks (Season 2)

A Series of Unfortunate Events (Season 2)

Sesame Street (Season 48)

Teen Titans Go! (Season 4)

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.