Ceremonia de decernare a ediției cu numărul 91 a premiilor Academiei (Oscars) a avut loc de dimineață, începând cu ora 3, la Dolby Theatre din Hollywood & Highland Center de la Hollywood și a fost transmisă în direct de ABC Television Network, iar în România de DIGI24 și Film Now. Oscarurile au putut fi urmărite în direct în 225 de orașe de pe întregul mapamond. Iată lista nominalizaților și câștigătorilor:

BEST PICTURE

Black Panther

BlacKkKlansman

Bohemian Rhapsody

The Favourite

Green Book

Roma

A Star is Born

Vice

ACHIEVEMENT IN DIRECTING

Spike Lee – BlacKkKlansman

Pawel Pawlikowski – Cold War

Yorgos Lanthimos – The Favourite

Alfonso Cuarón – Roma

Adam McKay – Vice

PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A LEADING ROLE

Christian Bale – Vice

Bradley Cooper- – A Star is Born

Willem Dafoe – At Eternity’s Gate

Rami Malek – Bohemian Rhapsody

Viggo Mortensen – Green Book

PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A LEADING ROLE

Yalitza Aparicio – Roma

Glenn Close – The Wife

Olivia Colman – The Favourite

Lady Gaga – A Star is Born

Melissa McCarthy – Can You Ever Forgive Me?

PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A SUPPORTING ROLE

Mahershala Ali – Green Book

Adam Driver – BlacKkKlansman

Sam Elliot – A Star is Born

Richard E. Grant – Can You Ever Forgive Me?

Sam Rockwell – Vice

PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE

Amy Adams – Vice

Marina de Tavira – Roma

Regina King – If Beale Street Could Talk

Emma Stone – The Favourite

Rachel Weisz – The Favourite

ADAPTED SCREENPLAY

The Ballad of Buster Scruggs – Scris de Joel Coen & Ethan Coen

BlacKkKlansman – Scris de Charlie Wachtel & David Rabinowitz și Kevin Willmott & Spike Lee

Can You Ever Forgive Me? – Scris de Nicole Holofcener și Jeff Whitty

If Beale Street Could Talk – Scris de by Barry Jenkins

A Star is Born – Scris de Eric Roth și Bradley Cooper & Will Fetters

ORIGINAL SCREENPLAY

The Favourite – Scris de Deborah Davis și Tony McNamara

First Reformed – Scris de Paul Schrader

Green Book – Scris de Nick Vallelonga, Brian Currie, Peter Farrelly

Roma – Scris de Alfonso Cuarón

Vice – Scris de Adam McKay

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

Capernaum  (Lebanon)

Cold War (Polonia

Never Look Away (Germania)

Roma (Mexic)

Shoplifters (Japonia)

BEST ANIMATED FEATURE FILM

Incredibles 2 – Brad Bird, John Walker și Nicole Paradis Grindle

Isle of Dogs – Wes Anderson, Scott Rudin, Steven Rales și Jeremy Dawson

Mirai – Mamoru Hosoda și Yuichiro Saito

Ralph Breaks the Internet – Rich Moore, Phil Johnston și Clark Spencer

Spider-Man: Into the Spider-Verse – Bob Persichetti, Peter Ramsey, Rodney Rothman, Phil Lord și Christopher Miller

ACHIEVEMENT IN PRODUCTION DESIGN

Black Panther – Production Design: Hannah Beachler; Set Decoration: Jay Hart

The Favourite – Production Design: Fiona Crombie; Set Decoration: Alice Felton

First Man – Production Design: Nathan Crowley; Set Decoration: Kathy Lucas

Mary Poppins Returns – Production Design: John Myhre; Set Decoration: Gordon Sim

Roma – Production Design: Eugenio Caballero; Set Decoration: Bárbara Enríquez

ACHIEVEMENT IN CINEMATOGRAPHY

Cold War – Łukasz Żal

The Favourite – Robbie Ryan

Never Look Away – Caleb Deschanel

Roma – Alfonso Cuarón

A Star Is Born – Matthew Libatique

ACHIEVEMENT IN COSTUME DESIGN

The Ballad of Buster Scruggs – Mary Zophres

Black Panther – Ruth Carter

The Favourite –  Sandy Powell

Mary Poppins Returns – Sandy Powell

Mary Queen of Scots – Alexandra Byrne

ACHIEVEMENT IN FILM EDITING

BlacKkKlansman – Barry Alexander Brown

Bohemian Rhapsody – John Ottman

The Favourite – Yorgos Mavropsaridis

Green Book – Patrick J. Don Vito

Vice – Hank Corwin

BEST DOCUMENTARY (FEATURE)

Free Solo – Elizabeth Chai Vasarhelyi, Jimmy Chin, Evan Hayes și Shannon Dill

Hale County This Morning, This Evening – RaMell Ross, Joslyn Barnes și Su Kim

Minding the Gap – Bing Liu și Diane Quon

Of Fathers and Sons – Talal Derki, Ansgar Frerich, Eva Kemme și Tobias N. Siebert

RBG – Betsy West și Julie Cohen

ACHIEVEMENT IN MAKEUP AND HAIRSTYLING

Border – Göran Lundström și Pamela Goldammer

Mary Queen of Scots – Jenny Shircore, Marc Pilcher și Jessica Brooks

Vice – Greg Cannom, Kate Biscoe și Patricia DeHaney

ACHIEVEMENT IN MUSIC (ORIGINAL SCORE)

Black Panther – Ludwig Goransson

BlacKkKlansman – Terence Blanchard

If Beale Street Could Talk – Nicholas Britell

Isle of Dogs – Alexandre Desplat

Mary Poppins Returns – Marc Shaiman

ACHIEVEMENT IN MUSIC (ORIGINAL SONG)

“All The Stars” din Black Panther

Muzică de Mark Spears, Kendrick Lamar Duckworth și Anthony Tiffith; Versuri de Kendrick Lamar Duckworth, Anthony Tiffith și Solana Rowe

“I’ll Fight” din RBG

Musică și Versuri de Diane Warren

“The Place Where Lost Things Go” din Mary Poppins Returns

Muzică de Marc Shaiman; Versuri de Scott Wittman și Marc Shaiman

“Shallow” din A Star Is Born

Musică și versuri de Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando și Andrew Wyatt

“When A Cowboy Trades His Spurs For Wings” din The Ballad of Buster Scruggs

Musică și Versuri de David Rawlings și Gillian Welch

ACHIEVEMENT IN SOUND MIXING

Black Panther – Steve Boeddeker, Brandon Proctor și Peter Devlin

Bohemian Rhapsody – Paul Massey, Tim Cavagin și John Casali

First Man – Jon Taylor, Frank A. Montaño, Ai-Ling Lee și Mary H. Ellis

Roma – Skip Lievsay, Craig Henighan și José Antonio García

A Star is Born – Tom Ozanich, Dean Zupancic, Jason Ruder și Steve Morrow

ACHIEVEMENT IN SOUND EDITING

Black Panther – Benjamin A. Burtt și Steve Boeddeker

Bohemian Rhapsody – John Warhurst și Nina Hartstone

First Man – Ai-Ling Lee și Mildred Iatrou Morgan

A Quiet Place – Ethan Van der Ryn și Erik Aadahl

Roma – Sergio Díaz și Skip Lievsay

ACHIEVEMENT IN VISUAL EFFECTS

Avengers: Infinity War – Dan DeLeeuw, Kelly Port, Russell Earl și Dan Sudick

Christopher Robin – Christopher Lawrence, Michael Eames, Theo Jones și Chris Corbould

First Man – Paul Lambert, Ian Hunter, Tristan Myles și J.D. Schwalm

Ready Player One – Roger Guyett, Grady Cofer, Matthew E. Butler și David Shirk

Solo: A Star Wars Story – Rob Bredow, Patrick Tubach, Neal Scanlan și Dominic Tuohy

BEST DOCUMENTARY (SHORT SUBJECT)

Black Sheep – Ed Perkins și Jonathan Chinn

End Game – Rob Epstein și Jeffrey Friedman

Lifeboat – Skye Fitzgerald și Bryn Mooser

A Night at the Garden – Marshall Curry

Period. End of Sentence. – Rayka Zehtabchi și Melissa Berton

BEST SHORT FILM (LIVE ACTION)

Detainment – Vincent Lambe și Darren Mahon

Fauve – Jeremy Comte și Maria Gracia Turgeon

Marguerite – Marianne Farley și Marie-Hélène Panisset

Mother – Rodrigo Sorogoyen și María del Puy Alvarado

Skin –  Guy Nattiv și Jaime Ray Newman

BEST SHORT FILM (ANIMATED)

Animal Behaviour – Alison Snowden și David Fine

Bao – Domee Shi și Becky Neiman-Cobb

Late Afternoon – Louise Bagnall și Nuria González Blanco

One Small Step – Andrew Chesworth și Bobby Pontillas

Weekends – Trevor Jimenez

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.