În această dimineață a avut loc decernarea celei de-a 93-a ediție a premiilor Academiei de Film, Oscarurile, iată care sunt nominalizații și câștigătorii:

Best Picture

  • Nomadland – Mollye Asher, Dan Janvey, Frances McDormand, Peter Spears și Chloé Zhao (Câștigător)
  • The Father – Philippe Carcassonne, Jean-Louis Livi și David Parfitt
  • Judas and the Black Messiah – Ryan Coogler, Charles D. King și Shaka King
  • Mank – Ceán Chaffin, Eric Roth și Douglas Urbanski
  • Minari – Christina Oh
  • Promising Young Woman – Ben Browning, Emerald Fennell, Ashley Fox și Josey McNamara
  • Sound of Metal – Bert Hamelinick și Sacha Ben Harroche
  • The Trial of the Chicago 7 – Stuart M. Besser și Marc Platt

Best Director

  • Chloé Zhao – Nomadland (Câștigător)
  • Thomas Vinterberg – Another Roundi
  • David Fincher – Mank
  • Lee Isaac Chung – Minari
  • Emerald Fennell – Promising Young Woman

Best Actor

  • Anthony Hopkins – The Father – Anthony (Câștigător)
  • Riz Ahmed – Sound of Metal – Ruben Stone
  • Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom – Levee Green
  • Gary Oldman – Mank – Herman J. Mankiewicz
  • Steven Yeun – Minari – Jacob Yi

Best Actress

  • Frances McDormand – Nomadland – Fern (Câștigător)
  • Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom – Ma Rainey
  • Andra Day – The United States vs. Billie Holiday – Billie Holiday
  • Vanessa Kirby – Pieces of a Woman – Martha Weiss
  • Carey Mulligan – Promising Young Woman – Cassandra “Cassie” Thomas

Best Supporting Actor

  • Daniel Kaluuya – Judas and the Black Messiah – Fred Hampton (Câștigător)
  • Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7 – Abbie Hoffman
  • Leslie Odom Jr. – One Night in Miami… – Sam Cooke
  • Paul Raci – Sound of Metal – Joe
  • Lakeith Stanfield – Judas and the Black Messiah – William “Bill” O’Neal

Best Supporting Actress

  • Youn Yuh-jung – Minari – Soon-ja (Câștigător)
  • Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm – Tutar Sagdiyev
  • Glenn Close – Hillbilly Elegy – Bonnie “Mamaw” Vance
  • Olivia Colman – The Father – Anne
  • Amanda Seyfried – Mank – Marion Davies

Best Original Screenplay

  • Promising Young Woman – Emerald Fennell (Câștigător)
  • Judas and the Black Messiah – Scenariu de Will Berson și Shaka King; Poveste de Berson, King, Keith Lucas și Kenny Lucas
  • Minari – Lee Isaac Chung
  • Sound of Metal – Scenariu de Abraham Marder și Darius Marder; Poveste de Derek Cianfrance și D. Marder
  • The Trial of the Chicago 7 – Aaron Sorkin

Best Adapted Screenplay

  • The Father – Christopher Hampton și Florian Zeller, bazat pe piesa Zeller (Câștigător)
  • Borat Subsequent Moviefilm – Scenariu de Sacha Baron Cohen, Peter Baynham, Jena Friedman, Anthony Hines, Lee Kern, Dan Mazer, Erica Rivinoja și Dan Swimer; Poveste de Baron Cohen, Hines, Nina Pedrad și Swimer; Bazat pe un personaj de Baron Cohen
  • Nomadland – Chloé Zhao, bazat pe o carte de Jessica Bruder
  • One Night in Miami… – Kemp Powers, bazat pe piesa acestuia
  • The White Tiger – Ramin Bahrani, bazat pe romanul lui Aravind Adiga

Best Animated Feature Film

  • Soul – Pete Docter și Dana Murray (Câștigător)
  • Onward – Kori Rae și Dan Scanlon
  • Over the Moon – Peilin Chou, Glen Keane și Gennie Rin
  • A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon – Will Becher, Paul Kewley și Richard Phelan
  • Wolfwalkers – Tomm Moore, Stéphan Roelants, Ross Stewart și Paul Young

Best International Feature Film

  • Another Round (Denmark) în Daneză – Regizat de Thomas Vinterberg (Câștigător)
  • Better Days (Hong Kong) în Mandarină – Regizat de Derek Tsang
  • Collective (Romania) în Română – Regizat de Alexander Nanau
  • The Man Who Sold His Skin (Tunisia) în Arabă – Regizat de Kaouther Ben Hania
  • Quo Vadis, Aida? (Bosnia and Herzegovina) în Bosniană – Regizat de Jasmila Žbanić

Best Documentary Feature

  • My Octopus Teacher – Pippa Ehrlich, Craig Foster și James Reed (Câștigător)
  • Collective – Alexander Nanau și Bianca Oana
  • Crip Camp – Sara Bolder, Jim LeBrecht și Nicole Newnham
  • The Mole Agent – Maite Alberdi și Marcela Santibáñez
  • Time – Garrett Bradley, Lauren Domino și Kellen Quinn

Best Documentary Short Subject

  • Colette – Alice Doyard și Anthony Giacchino (Câștigător)
  • A Concerto Is a Conversation – Kris Bowers și Ben Proudfoot
  • Do Not Split – Charlotte Cook și Anders Hammer
  • Hunger Ward – Skye Fitzgerald și Michael Shueuerman
  • A Love Song for Latasha – Sophia Nahali Allison și Janice Duncan

Best Live Action Short Film

  • Two Distant Strangers – Travon Free și Martin Desmond Roe (Câștigător)
  • Feeling Through – Doug Roland și Susan Ruzenski
  • The Letter Room – Elvira Lind și Sofia Sondervan
  • The Present – Ossama Bawardi și Farah Nabulsi
  • White Eye – Shira Hochman și Tomer Shushan

Best Animated Short Film

  • If Anything Happens I Love You – Michael Govier și Will McCormack (Câștigător)
  • Burrow – Michael Capbarat și Madeline Sharafian
  • Genius Loci – Adrien Mérigeau și Amaury Ovise
  • Opera – Erick Oh
  • Yes-People – Arnar Gunnarsson și Gísli Darri Halldórsson

Best Original Score

  • Soul – Trent Reznor, Atticus Ross și Jon Batiste (Câștigător)
  • Da 5 Bloods – Terence Blanchard
  • Mank – Trent Reznor și Atticus Ross
  • Minari – Emile Mosseri
  • News of the World – James Newton Howard

Best Original Song

  • “Fight for You” from Judas and the Black Messiah – Muzică de D’Mile și H.E.R.; versuri de H.E.R. și Tiara Thomas (Câștigător)
  • “Hear My Voice” from The Trial of the Chicago 7 – Muzică de Daniel Pemberton; versuri de Celeste și Pemberton
  • “Husavik” from Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga – Muzică și versuri de Rickard Göransson, Fat Max Gsus și Savan Kotecha
  • “Io sì (Seen)” from The Life Ahead – Muzică de Diane Warren; versuri de Laura Pausini și Warren
  • “Speak Now” from One Night in Miami… – Muzică și versuri de Sam Ashworth și Leslie Odom Jr.

Best Sound

  • Sound of Metal – Jaime Baksht, Nicolas Becker, Philip Bladh, Carlos Cortés și Michelle Couttolenc (Câștigător)
  • Greyhound – Beau Borders, Michael Minkler, Warren Shaw și David Wyman
  • Mank – Ren Klyce, Drew Kunin, Jeremy Molod, Nathan Nance și David Parker
  • News of the World – William Miller, John Pritchett, Mike Prestwood Smith și Oliver Tarney
  • Soul – Coya Elliot, Ren Klyce și David Parker

Best Production Design

  • Mank – Production Design: Donald Graham Burt; Set Decoration: Jan Pascale (Câștigător)
  • The Father – Production Design: Peter Francis; Set Decoration: Cathy Featherstone
  • Ma Rainey’s Black BottomProduction Design: Mark Ricker; Set Decoration: Karen O’Hara și Diana Sroughton
  • News of the World – Production Design: David Crank; Set Decoration: Elizabeth Keenan
  • Tenet – Production Design: Nathan Crowley; Set Decoration: Kathy Lucas

Best Cinematography

  • Mank – Erik Messerschmidt (Câștigător)
  • Judas and the Black Messiah – Sean Bobbitt
  • News of the World – Dariusz Wolski
  • Nomadland – Joshua James Richards
  • The Trial of the Chicago 7 – Phedon Papamichael

Best Makeup and Hairstyling

  • Ma Rainey’s Black Bottom – Sergio Lopez-Rivera, Mia Neal și Jamika Wilson (Câștigător)
  • Emma. – Laura Allen, Marese Langan și Claudia Stolze
  • Hillbilly Elegy – Patricia Dehaney, Eryn Krueger Mekash și Matthew W. Mungle
  • Mank – Colleen LaBaff, Kimberley Spiteri și Gigi Williams
  • Pinocchio – Dalia Colli, Mark Coulier și Francesco Pegoretti

Best Costume Design

  • Ma Rainey’s Black Bottom – Ann Roth (Câștigător)
  • Emma. – Alexandra Byrne
  • Mank – Trish Summerville
  • Mulan – Bina Daigeler
  • Pinocchio – Massimo Cantini Parrini

Best Film Editing

  • Sound of Metal – Mikkel E.G. Nielsen (Câștigător)
  • The Father – Yorgos Lamprinos
  • Nomadland – Chloé Zhao
  • Promising Young Woman – Frédéric Thoraval
  • The Trial of the Chicago 7 – Alan Baumgarten

Best Visual Effects

  • Tenet – Scott R. Fisher, Andrew Jackson, David Lee și Andrew Lockley (Câștigător)
  • Love and Monsters – Genevieve Camailleri, Brian Cox, Matt Everitt și Matt Sloan
  • The Midnight Sky – Matthew Kasmir, Chris Lawrence, Max Solomon și David Watkins
  • Mulan – Sean Andrew Faden, Steve Ingram, Anders Langlands și Seth Maury
  • The One and Only Ivan – Nick Davis, Greg Fisher, Ben Jones și Santiago Colomo Martinez

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.