Beverly Hills Cop: Axel F. – Recenzie

"Pentru o seară distractivă, chiar și cu prietenii, Axel F. este de văzut pe Netflix"

0
581
Ascultă acest articol


Pe lângă o invitație de a participa la un interviu cu doi dintre protagoniștii Beverly Hills Cop: Axel F. John Ashton (John Taggart) & Judge Reinhold (Billy Rosewood), am primit acces să vedem anticipat și filmul, care s-a lansat astăzi, 3 iulie, pe Netflix, așadar putem să vă spunem păreri despre el, iar voi veți decide dacă să dați Play, sau nu.

Înainte de a vedea Axel F., am revăzut primele 3 părți – disponibile pe Netflix, pentru “refresh” și pot să zic că, atunci când încep filmele și apar pe ecran producătorii Simpson/Buckheimer și vezi și numele Lorenzo Di Bonaventura (producător executiv) știi că urmează distracție și acțiune – exact ce livrează primele trei părți.

Axel F. începe la fel și chiar am luat popcornul aproape fiind pregătit să mă relaxez mai departe cu nebuniile lui Axel Foley – Eddie Murphy care aici, apare de asemenea ca producător (Eddie Murphy Productions).

Începutul e legendar, fix în spiritul primelor trei și Axel intepretat de un Eddie mai grăsuț, bătrânel, care face un raid prin Detroit – orașul pe care-l cunoaște bine și-l apără (în stilul Axel F.) și toată lumea-l știe la rândul ei. Împreună cu colegul său, Mike, Axel merge la un meci de hockey pentru relaxare, însă ochiul său ager de polițist/detectiv observă ceva înneregulă pe stadion și… începe nebunia. Urmăriri cu tot felul de mașinuțe, în situația de față, cu un “snow plug” cu care curăță tot ce-i intră în cale pentru a pune mâna pe infractori. După incident firele albe ale șefului departamentului de poliție Jeffrey Friedman (Paul Reiser) se văd cu ochiul liber cu apar. Un start foarte mișto de film cu un fundal muzical cu piese clasice, la fix alese. (ex. Shakedown – Bob Seger)

Firul epic începe să se despartă, pe deoparte avându-l pe Jeffrey care decide că e timpul să se pensioneze, iar pe de altă parte o vizită într-o pușcărie a unei avocate pentru apărare, Jane (Taylour Paige) – fiica înstrăinată a lui Axel, scoate la iveală un caz – să-i spunem Cazul Copeland – în care este implicat un polițist. Jane își dă seama imediat că este implicată într-un caz foarte mare și important, atunci când este amenințată cu moartea.

Apare în peisaj și Rosewood (Judge Reinhold) – acum detectiv particular la Beverly Hills și aparent încă prietenul lui Axel, care-l anunță pe Axel de evenimentele petrecute și pleacă să investigheze. Axel primește mesajul și decide să revină în orașul său consacrat, Beverly Hills, pentru a ajuta la cazul fiicei lui.

Axel descoperă cât s-a schimbat Beverly Hills-ul, însă criminalitatea a crescut, iar relația sa cu Jane este una de-a șoarecele și pisica, amândoi căzând de comun acord să facă totuși investigații pe cont propriu.

John Taggart (John Ashton) e mai departe șeful poliției din B.H. și-l vom cunoaște și pe detectivul Bobby Abbott (Joseph Gordon-Levitt), dar și pe dubiosul Captain Cade Grant (Kevin Bacon) șeful Interdepartmental Narcotics Task Force. Bobby se alătură celor doi Foley în investigație, iar în paralel aflăm mai multe și despre Grant.

Investigația va scoate la iveală lucruri necurate și va concluziona în stilul tipic francizei Beverly Hills Cop.

Classic Foley

Este menționat de câteva ori “Classic Foley” și este într-adevăr bine spus, căci Eddie îl aduce înapoi pe Axel exact așa cum îl știm, minus o diferență mare de vârstă față ce trilogia inițială, deci vom avea – după cum spuneam – un Eddie mai plinuț și parcă mai cumințel decât ne-am fi dorit să fie, dar stați liniștiți că din momentul în care pune mâna pe o armă se lasă haos în B.H. – așa și cum trebuie să fie -, la fel se aplică și din momentul când pune mâna pe volan/ghidon și conduce tot felul de vehicule ciudate-interesante-haioase și până la bolizi sport și… elicopter.

Joseph (Bobby) are o interpretare bună, însă focusul este asupra lui Axel și Jane și interacțiunea dintre ei. Deși Taylour Paige este potrivită pentru rolul lui Jane, nici la ea și nici la restul distribuției nu am avut ceva de reproșat în interpretare.

Scenariul este extrem de previzibil, cu mici twist-uri, iar camera lui Mark Molloy surprinde plăcut imagini frumoase, scenele de acțiune și chiar și zone din B.H. pe care probabil le veți recunoaște ușor. Urmăririle sunt intense, scenele de acțiune sunt bune, cu câte o explozie ici-colo, iar umorul tipic Foley există, dar parcă mai… la limitele vârstei.

Coloana sonoră cred că mi-a plăcut cel mai mult pentru că avem piese clasice foarte mișto alese bine în scene din film, titluri precum Players/ Hot in the City – Coi Leray and Billy Idol, Netron Dance – The Pointer Sisters, Mary J. Blige – Family Affair sau Milshake – Kelis, dar și Lil Nas X – Here We Go care pur și simplu sună bine. Aici punem și o mică paranteză cu intrarea în scenă a unui mafiot, Chalino, pe o intepretare proprie a piesei Maneater, unul dintre câteva personaje supriză din film. Când nu este vreo piesă dintre cele precizate, pe fundal se aude tema muzicală a francizei, parcă un pic mixată.

Pentru o seară distractivă, chiar și cu prietenii, Axel F. este de văzut pe Netflix și sunt sigur că va ajunge rapid în topul celor mai urmărite filme imediat la lansare.

Beverly Hills Cop: Axel F./”Polițistul din Beverly Hills: Axel F.” de astăzi, 3 iulie, pe Netflix.

  • Regizor:  Mark Molloy
  • Scenariu: Will Beall și Tom Gormican & Kevin Etten
  • Gen: Comedie, Acțiune, Crimă
  • Lansare: 3.07.2024
  • Durata: 1 oră 55 minute
  • Studio: Don Simpson/Jerry Bruckheimer Films, Eddie Murphy Productions, Netflix
  • Clasificare: N-15 – Nerecomandat 15: filme nerecomandate persoanelor sub 15 ani
  • Distribuitor: Netflix
  • Actori: Eddie Murphy … Axel Foley
    Joseph Gordon-Levitt … Det. Bobby Abbott
    Judge Reinhold … Billy Rosewood
    Kevin Bacon … Captain Grant
    John Ashton … John Taggart
    Bronson Pinchot … Serge
    Paul Reiser … Jeffrey Friedman
    Taylour Paige … Jane Foley
  • Sinopsis: “Detectivul Axel Foley (Eddie Murphy) s-a întors la datorie în Beverly Hills. După ce viața fiicei lui este amenințată, ea (Taylour Paige) și Foley fac echipă cu un nou partener (Joseph Gordon-Levitt) și cu vechii amici Billy Rosewood (Judge Reinhold) și John Taggart (John Ashton) pentru a încinge spiritele și a dejuca o conspirație.” – Netflix

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.