Festivalul International de Film de Animatie Anim’est…
… a definitivat lista peliculelor selectionate pentru a concura in cadrul competitiilor de scurt metraj, film studentesc la cea de-a cincea editie, care va avea loc in perioada 8-17 octombrie 2010 la Bucuresti si va beneficia de un follow-up in perioada 22-24 octombrie 2010 la Cluj-Napoca.
Peste 800 de pelicule s-au inscris in acest an in selectia Anim’est, printre ele numarandu-se si castigatorul Palme d’Or 2010 pentru Cel mai bun scurt metraj – filmul francez “Chienne d’histoire”.
Chienne d’histoire
The Boy Who Wanted to Be a Lion
Massive Attack şi The Editors în Competiţia Videoclip & Advertising la Anim’est 2010
Videoclipuri realizate pentru nume importante ale scenei muzicale internaţionale concurează anul acesta la câştigarea Premiului Anim’est pentru Cel mai bun videoclip, oferit de MTV. Alte 12 clipuri se află în competiţia pentru Menţiunea Specială acordată Celui mai bun Clip Publicitar. Din juriul secţiunii Videoclip & Advertising fac parte, în acest an, designerul Cristian „Canu” Banu, senior copywriter-ul Ogilvy Corina Bompa şi compozitorul, producătorul şi artistul vizual Cristian Stanciu „Matze”.
Videoclipuri de animaţie hit, precum gotic-futuristul Splitting the Atom al celor de la Massive Attack, realizat de francezul Edouard Salier; ludicul Eat Raw Meat = Blood Drool de la The Editors, regizat de The Lemnox Brothers, sau electrizantul My Turn al Basement Jaxx şi The Lightspeed Champions, semnat Tomek Ducki, se numără printre cele 28 de titluri provenind din 13 ţări selecţionate.în competiţia pentru Cel mai bun Videoclip. România este reprezentată de Anton Octavian, unul dintre obişnuiţii competiţiilor Anim’est, realizatorul videoclipului Septembers al britanicilor de la The Mantra ATSMM şi de Life Buoy al cunoscutei trupe autohtone indie rock The Pixels, regizat de Dragoş Bardac.
Basement Jaxx – My Turn
Massive Attack- Splitting The Atom
15 clipuri publicitare de succes, provenind din 8 ţări, au fost selecţionate în competiţia de Advertising. Printre ele – Ora Aqua, al cunoscutului animator român Matei Branea, fost membru al juriului Anim’est în 2008; trilogia-cult Scrabble (Scrabble Hula, Scrabble Sumo, Scrabble Yoga) a francezilor Irina Dakeva şi Clement Dozier sau surprinzătorul Moits al Andreei Dobrota (România, 2009).
La fel ca în fiecare an, scurt metrajele selecţionate în competiţia Videoclip & Advertising vor fi jurizate de trei personalităţi din lumea publicităţii şi a muzicii underground autohtone.
Cristian “Canu” Banu este partener fondator şi Lead Designer al studioului de design no noise. Înainte de înfiinţarea studioului din 2004, a lucrat timp de 8 ani ca Senior Art Director pentru agenţii de advertising din Bucureşti, locale şi multinaţionale. Este alături de Anim’est încă de la ediţia întâi (2006), el fiind creatorul logo-ului care avea să consacre cel mai important festival de animaţie din Romania, simpatica oaie.
Corina Bompa face parte din echipa Ogilvy, fiind senior copywriter. Licenţiată atât în Limbi Străine cât şi in Relaţii Publice si Advertising, este deţinătoarea a numeroase premii acordate de festivaluri importante de publicitate precum Portoroz, Golden Hammer sau Adprint. Din 2008, ea semnează spotul oficial Anim’est şi campaniile de promovare ale festivalului.
Cristian Stanciu „Matze” a intrat pe piaţa muzicală electronică din România încă din 1992, continuând, în 1996, în calitate de co-fondator al Yama Studios, o casă de producţie alături de care a câştigat numeroase premii naţionale şi internaţionale cu piesele muzicale produse.
NSK este formaţia pe care a înfiinţat-o în 1998, alături de Electric Brother şi DJ Vasile. Cei trei au concertat alături de nume importante ale scenei electro mondiale – Faithless, Slacker, Weird Beats Collective, DJ Matt. În noiembrie 2003, împreună cu Dan Handrabur, DJVasile,Vlaicu Golcea, Mitos Micleusanu, Matesan, a pus bazele Shukar Collective, un proiect revoluţionar care explorează ritmurile tradi?ionale ale ursarilor prin tehnici moderne de sampling digital.
Cea de-a cincea ediţie a Festivalului Internaţional de Film de Animaţie Anim’est va avea loc în perioada 8-17 octombrie 2010 la Cinema Patria, Cinema Scala şi Cinema Union din Bucureşti, şi va fi urmată de un follow-up la Cinema Victoria din Cluj-Napoca, în perioada 22-24 octombrie 2010. Anim’est este organizat de Asociaţia Estenest, cu sprijinul Centrului Naţional al Cinematografiei şi Ogilvy.
FILME SELECŢIONATE ÎN COMPETIŢIA DE VIDEOCLIP&ADVERTISING
ANIM’EST 2010
VIDEOCLIPURI
A lhe esperar – Paralamas do sucesso
Brazilia 2009, 3’20, r. Eduardo Souza, Rodrigo Lima
A sorte – Volver
Brazilia 2009, 3’48, r. Leonardo Domingues
After the Rain – Little Dragon
Franţa 2008, 4’, r. Drosofilms
Baby I’m Yours – Breakbot
Franţa 2010, 2’31, r. Irina Dakeva
Ben Hor – Pad Brapad
Franţa 2010, 4’0, r. Bianco Levrin, Julie Rembauville
Car Song – Neeka
Belgia 2009, 3’43, r. Stef Paulussen
Como el sol – Gastelo
Spania 2008, 3’05, r. Alvaro Leon Rodriguez
Drawn, Quartered, Decapitated – Leafpeople
Belgia 2009, 4’15, r. Britt Raes
Eat Raw Meat = Blood Drool – Editors
Marea Britanie 2010, 4’39, r. The Lennox Brothers
Good Days – Michele Bachmann, Phil Kueffer, Sandro Marretta
Elveţia 2009, 3’56, r. Cristian Guerreschi, Lucas Wild do Vale
I’ll Kill Her – Soko
Germania 2009, 3’20, r. Joerg Barton
Life Buoy – The Pixels
România 2010, 4’3, r. Dragos Bardac
Look After Your Wife – Lord Cut-Glass at Chemikal Underground Records
Marea Britanie 2009, 3’26, r. Tobias Feltus
Lost One Day – Selfmademusic & Cătălin Rulea
România 2010, 4’36, r. Bogdan Marcu
Middle Class Hell – Jim Avignon
SUA 2010, 2’50, r. Alex Budovsky
My turn – Basement Jaxx ft Lightspeed Champion
Marea Britanie 2009, 3’32, r. Tomek Ducki
Out of the Forest – The National “Slow Show”
Denmark 2010, 6’, r. Tobias Gundorff Boesen
Perspective – Tim & Puma Mimi
Marea Britanie/Elveţia 2010, 4’6, r. Monika Rohner
Pillow – Dan San
Belgia 2010, 4’40, r. Simon Medard
Septembers – The Mantra ATSMM
Marea Britanie/România 2010, 3’30, r. Octavian Anton
Sleep – Ethav
Marea Britanie 2009, 3’47, r. Sarolta Szabo, Tibor Banoczki
Spacious Thoughts – Nasa featuring Tom Waits & Kool Keith
Canada 2009, 4’32, r. Fluorescent Hill
Splitting the Atom – Massive Attack
Franţa 2010, 5’, r. Edouard Salier
The Face – Le Braghe Corte
Italia 2009, 3’51, r. Marco Marchesi
Under Control – Schwabinggradballett
Germania 2009, 5’15, r. Marco Russo
You’re Out – Ciao Berlin Band
Austria 2010, 5’50, r. Max Liebich
Warten – Adrian Zaar
Elveţia 2009, 4’23, r. Tom Hanui
Wettessen – Burkhard Finckh
Germania 2010, 4′, r. : Matthias Daenschel
ADVERTISING
Anythink
Canada 2010, 0’35, r. Jeff Chiba Stearns
Cartoon Scum
Germania 2009, 1’30, r. Jan Lachauer
Communicate – Welcome to Vokle
SUA 2009, 1’30, r. Erick Oh
Creation Museum ‘Ark’
SUA 2010, 0’15, r. Yellowshed
Dior j’adore
Franţa 2010, 1’59, r. Marc Fouchard
Dragon Fly
Germania 2009, 1’, r. Tonio Freitag
KB Star Max
Coreea de Sud, 2008, 0’40, r. Seo Dong-Hae
Moits
România 2009, 0’40, r. Andreia Dobrota
Nektar Soft Drinks
Grecia 2009, 0’26, r. Myrmigi Design House
Ora Aqua
Italia/România 2010, 0’30, r. Matei Branea
Scrabble Hula
Franţa 2009, 0’60, r. Irina Dakeva, Clement Dozier
Scrabble Sumo
Franţa 2009, 0’60, r. Irina Dakeva, Clement Dozier
Scrabble Yoga
Franţa 2009, 0’60, r. Irina Dakeva, Clement Dozier
Skater
Germania 2009, 1’10, r. Maryna Shchipak
Sloppy Joe
SUA 2010, 0’30, r. : Soyeon Kim
FILME SELECŢIONATE ÎN COMPETIŢIA DE FILM STUDENŢESC
ANIM’EST 2010
1.2 Million Children
Grecia 2010, 2’ r. Effie Pappa
Animal Kingdom
Elveţia 2010, 3’42, r. Nils Hedinger
Arithmetique
Italia 2010, 4’, r. Giovanni Munari, Dalila Rovazzani
Benigni
Finlanda 2009, 7’49, r. Elli Vourinen, Pinja Partanen, Jasmiini Ottelin
Black Face the Sacred Legend
Franţa 2009, 6’59, r. Bertand Carriere, Amine El Faqir, Clement Vitroly, Nicolas Salsedo
Bottle
Statele Unite 2010, 5’25, r. Kirsten Lepore
Café de l’amour
Taiwan 2010, 5’7, r. Yun-Chieh Tsai
Cooked
Marea Britanie 2010, 6’55, r. Jens Blank
Der Präzise Peter / Precise Peter
Germania 2010, 5’35, r. Martin Schmidt
Dog-walking Ground
Rusia 2009, 7’56, r. Leonid Shmelkov
Elk Hair Caddis
Danemarca 2010, 4’26, r. Peter Smith, Magnus I. Moller
Enter the Lovely
Marea Britanie 2010, 2’53, r. Owen Mcgonigle
Espece(s) de patate(s)
Belgia 2009, 5’50, r. Stehr Yoann
Figaro
Australia 2009, 5’45, r. Vivien Mason
Flap Flap
Germania 2009, 1’36, r. Tom Weber
Flesh Color
Japonia 2010, 4’10, r. Masahiko Adachi
Flowerpots
Marea Britanie/Elveţia 2008, 5’7, r. Rafael Sommerhalder
Fly on the Window
Marea Britanie 2009, 7’4, r. Nikita Diakur
Friday
Slovacia 2010, 3’, r. Martin Tomori
Georges
Franţa 2009, 4’35, r. Gaëlle Lasne
Grise mine
Belgia 2009, 6’30, r. Vandenitte Remi
Hexaemeron
Polonia 2010, 3’11, r. Marcin Dąbrowski
Hinterland
Germania 2010, 9’10, r. Jost Althoff, Jakob Weyde
Kino attraktio
Finlanda 2010, 5’39, r. Pauli Laasonen
Larger than Life
Croaţia 2009, 5’50, r. Livio Rajh
L’échappée / Evasion
Franţa 2009, 12′, r. Marie Gourdain
Les bourbier
Franţa 2009, 4’45, r. Jean Bennamias, Francois Lemaux,
Guillaume Noel, Jerome Pequin, Simon Wegmann, Frederic Kaiser Blueth, Vincent Jean-Baptiste
Les voyageurs
Franţa 2008, 3’22, r. Agnes Chevreau
Look Up
Rusia 2009, 4’52, r. Svetlana Podyacheva
Loom
Germania 2010, 5’20, r. Ilija Brunck, Jan Bitzer, Csaba Letay
Magical Painting
Taiwan 2009, 4’25, r. Chiu Yi-Hsun
Miracle Lady
Israel 2009, 10’07, r. Michal Abulafia, Moran Somer
Mobile
Germania 2010, 6’24, r. Verena Fels
Mune: Love between Worlds
Africa de Sud 2009, 10’08, r. Jesca Marisa
Peal
Iran 2010, 4’47, r. Amin Taghipour
Peripheria
Elveţia 2009, 7’45, r. Marcel Barelli
Pygmalion
Belgia 2009, 4’50, r. Demian Albers
ReNew – The Future not Future
Taiwan 2010, 5′, r. Zhang Xu Zhan, Chen Yan Wei
Sendo un feto / Being a fetus
Portugalia 2009, 6’40, R: Joao Alves de Sousa
Silent touch
Marea Britanie 2010, 10’30, r. Tomek Ducki
Steinfliegen / Stoneflies
Germania 2009, 14’50, r. Anne Walther
Swimming Pool
Cehia 2010, 6’34, r. Alexandra Hetmerova
Szafa Zbigniewa
Marea Britanie/Polonia, 2010, 15’18, r. Magdalena Osinska
The Art of Making Friends
Marea Britanie 2010, 3’54, r. Paul McNalthy
The Boy Who Wanted to Be a Lion
Marea Britanie 2010, 8’40, r. Alois Di Leo
The Cuckoo Clock
Germania 2009, 5’41, r. Roxana Vasilescu, Marcus Braun
The Forest
Germania 2009, 6’07, r. David Scharf
The H.C.
Statele Unite 2010, 2’, r. Glenn Williamson
The Passenger
Olanda 2009, 5’50, r. Klaas-Harm de Boer
Vacuum
Georgia 2010, 5’47, r. Dato Kiknavelidze
VillaOlvidada
Spania 2008, 12’, r. Miguel Lopez, Elena Najar
Vovo
Marea Britanie 2010, 2’34, r. Luiz Lafayette Stockler
FILME SELECŢIONATE ÎN COMPETIŢIA DE SCURT METRAJ
ANIM’EST 2010
16.Juli 1933 / July 16th 1933
Austria 2010, 7’18, r. Katja Heiden
20 anos / 20 Years
Cuba 2009, 14’42, r. Barbaro Joel Ortiz
A Family Portrait
Marea Britanie 2009, 4’44, r. Joseph Pierce
Ad vitam
Belgia 2010, 8′, r. Mathieu Labaye + 12 adults
Afloat at Dawn
Canada 2009, 4’20, r. Elise Simard
Amourette
Elveţia 2009, 5’20, r. Maja Gehrig
Anna Blume
Germania-Bulgaria 2009, 9’02, r. Vessela Dantcheva
Artificial Paradise, Inc.
Belgia 2009, 3’15, r. Jean-Paul Frenay
Balanços e milkshakes / Swings and Milkshakes
Brazilia 2010, 9’55, dir.Erick Ricco and Fernando Mendes
Big Bang Big Boom
Italia 2010, 9’55, r. Blu
Brug / Bridge
Olanda 2010, 5’30, r. Gerben Agterberg
Charlotte
Noua Zeelandă 2009, 3′, r. Parry Jones
Chienne d’histoire / Barking island
Franţa 2010, 15’11, r. Serge Avedikian
Copia A / “A” Copy
Argentina 2009, 5’40, r. Gervasio Rodríguez Traverso, Pablo Alberto Diaz
Coffee
Portugalia 2009, 7′, r. Alex Gozblau, Joao Fazenda
Der Da Vinci Timecode / The Da Vinci Timecode
Germania 2010, 3′, r. Gil Alkabetz
Dust Kid
Coreea de Sud 2009, 10′, r. Jung Yumi
Ego Sum Petrus
Franţa 2010, 4’15, r. Julien Dexant
En el insomnio / In Insomnia
Spania 2010, 5’, r. Jose Angel Ayalon Devora
Ente, tod und tulpe / Duck, Death and the Tulip
Germania 2010, 10’53”, r. Matthias Bruhn
Fengshui
Finlanda 2009, 4′, r. Pauliina Punkki
Human beings
Iran 2009, 3’10, r. Mashaallah Mohammed
Je criais contre la vie. Ou pour elle / I Was Crying Out At Life. Or For It
Franţa 2009, 9’10, r. Vergine Keaton
Jean François
Franţa 2010, 5’45, r. Tom Haugomat, Bruno Mangyoku
Kinematograf / The Cinematograph
Polonia 2009, 12’10, r. Tomek Bagiński
La femme squelette / The Skeleton Woman
Franţa 2009, 9’07, r. Sarah Van Den Boom
Le concile lunatique / Lunatic Council
Franţa/Belgia 2010, 12’, r. Christophe Gautry, Arnaud Demuynck
Le silence sous l’écorce /The silence beneath the bark
Franţa 2010, 11’08, r. Joanna Lurie
L’homme qui dort / The Man Who Slept
Franţa 2009, 12′, r. Ines Sedan
Memee
Belgia 2010, 9’35, r. Evelyn Verschoore
Mortale
Italia 2009, 6’48, r. Paolo Bonfiglio
My Name is Maria
Spania 2009, 4’, r. Elio Quiroga-Rodriguez
My Way
Croaţia 2010, 6’40, r. Veljko Popović
Old Fangs
Irlanda 2009, 11’32, r. Adrien Merigeau, Alan Holly
Parade
Franţa 2009, 8′, r. Pierre-Emmanuel Lyet
Parasite
Elveţia/Iran 2010, 8’34, r. Omid Khoshnazar
People’s Republic of Zoo
China 2009, 7’49, dir.Sun Xun
Pivot
Olanda 2009, 5′, r. André Bergs
Playtime
Canada 2009, 2’44, r. Steven Woloshen
Please, call back later
Belarus 2010, 5’15, r. Yulia Rudiskaya
Puffer girl
Statele Unite 2009, 4’44, r. Joan C. Gratz
Rip, drip, Tear
Noua Zeelandă 2009, 3’47, r. Janette Goodey
Rock Paper Scissors: a Short Film
Noua Zeelandă 2010, 9’14, r. Mardo El-Noor
Round
Marea Britanie 2008, 5’40, r. Kirk Hendry
Spin
Franţa/Marea Britanie/Germania 2010, 3’55, r. Max Hattler
Tad’s Nest
Marea Britanie 2009, 4’48, r. Petra Freeman
Teclopolis
Argentina 2009, 12’, r. Javier Mrad
The Guest
Danemarca 2010, 7’14, r. Henrik Malmgren
The Tannery
Marea Britanie 2010, 5’30, r. Iain Gardner
Theatre Patouffe
Olanda 2008, 8’, r. Maarten Koopman
To Swallow a Toad
Letonia 2010, 10′, r. Jurgis Krasons
Toy Angel
Rusia 2008, 13, r. Zalina Bideeva
Trendfollower
Austria 2009, 3’, r. Didi Bruckmayr
Two Steps Behind
Polonia 2010, 8’20, r. Paulina Majda
White Tape
Israel/Danemarca 2010, 2’5, r. Michal and Uri Kranot
Yulia
Franţa 2009, 5’55, r. Antoine Arditti
Zero
Australia 2009, 12’32, r. Christopher Kezelos