World Photography Organisation anunță câștigătorii și finaliștii de pe lista scurtă din cadrul competiției Open a Sony World Photography Awards 2024

0
263
Ascultă acest articol


World Photography Organisation anunță câștigătorii și finaliștii de pe lista scurtă din cadrul competiției Open a Sony World Photography Awards 2024, care premiază cele mai bune imagini din întreaga lume în 2023.

Peste 395.000 de imagini din peste 220 de țări și teritorii au fost înscrise la Sony World Photography Awards 2024. Fiecare câștigător va primi echipamente de imagistică digitală de la Sony și va concura pentru prestigiosul titlu Photographer of the Year și pentru un premiu de 5.000 de dolari (USD).

Marele câștigător al competiției Open va fi anunțat în cadrul ceremoniei de decernare a premiilor, care va avea loc la Londra, pe 18 aprilie. Imaginile selectate, câștigătoare și cele incluse pe lista scurtă vor fi prezentate în cadrul expoziției Sony World Photography Awards la Somerset House, în perioada 19 aprilie-6 mai 2024, iar apoi acestea vor fi expuse și în alte locații.

Câștigătorii celor zece categorii sunt:

ARHITECTURĂ

Ana Skobe (Slovenia) pentru imaginea Falling Out of Time, care înfățișează un far cu un design geometric și elegant pe fundalul unui cer senin la apus, , în contrast cu peisajul de coastă, o siluetă solitară.

CREATIVITATE

Rob Blanken (Țările de Jos) pentru fotografia de tip macro a cristalelor de aminoacizi B-alanină, L-glutamină și glicină, care arată culorile și texturile remarcabile ce definesc aceste structuri complexe.

PEISAJ

Liam Man (Regatul Unit) pentru Moonrise Sprites over Storr, care surprinde primele momente ale răsăritului de lună și câteva lumini de dronă deasupra dealului Old Man of Storr de pe Insula Skye, Scoția. Realizată în timpul unui viscol, această imagine a fost imortalizată cu atenție chiar înainte ca lumina lunii să devină prea puternică.

LIFESTYLE

Alvin Kamau (Kenya) pentru Twende Ziwani (Let’s go to the Lake), o lucrare de studio inspirată de fotografia de modă, înfățișând un model care pozează și privește dincolo de cameră.

FOTOGRAFIE ÎN MIȘCARE

Samuel Andersen (Norvegia) pentru Rider Getting Down and Dirty, o imagine plină de acțiune a unui ciclist de mountain bike care trece printr-o zonă noroioasă a traseului la Campionatul Național Norvegian din Hafjell Bike Park, stropind obiectivul camerei.

VIAȚĂ SĂLBATICĂ ȘI NATURĂ

Ian Ford (Regatul Unit) pentru Caiman Crunch, o fotografie impresionantă a unui jaguar care atacă un crocodil caiman pe malul unui râu. Fotograful a urmărit jaguarul în timp ce acesta își urmărea prada și a surprins momentul exact în care s-a năpustit asupra ei.

NATURĂ STATICĂ

Toni Rinaldo (Indonezia) pentru Coalition, o imagine compusă cu meticulozitate care înfățișează două scaune într-o sală de așteptare. Fotograful descrie modul în care culorile diferite ale scaunelor evocă o conviețuire a diferitelor culturi care coexistă în societatea indoneziană.

PORTRET

Michelle Sank (Regatul Unit) pentru Zenande, Sinawe, Zinathi and Buhle at Sea Point Pavilion, Cape Town, lucrare ce reprezintă un grup de adolescenți într-o zi la piscină. Fotograful analizează modul în care s-a schimbat orașul de la sfârșitul apartheidului, reflectând asupra modului în care este celebrată acum diversitatea culturală și socială.

FOTOGRAFIE DE STRADĂ

Callie Eh (Malaezia) pentru lucrarea The Hand, care surprinde un moment fugitiv din timpul unei ceremonii nupțiale din Bhaktapur, Nepal. Mirele este aproape ascuns, lăsând să se vadă doar o mână fluturând prin geamul mașinii aflate în mișcare.

CĂLĂTORIE

Yan Li (China continentală) pentru lucrarea Between Calm and Catastrophe o imagine a unui sat plutitor liniștit, aflat pe malul liniștit al lacului Titicaca, în contrast cu pericolul apropiat al unui incendiu de vegetație pe terenul din apropiere.

Competiția Open din acest an a fost jurizată de Daniel Blochwitz, curatorul festivalului de fotografie din Lenzburg, Elveția.

Marii câștigători ai competițiilor Student, Youth, Open și Professional ale Sony World Photography Awards 2024 vor fi anunțați pe 18 aprilie 2024 și vor fi prezentați în cadrul expoziției de la Somerset House, Londra, în perioada 19 aprilie-6 mai 2024. Pentru mai multe informații despre câștigători și finaliști, vă rugăm să vizitați www.worldphoto.org.

FINALIȘTII COMPETIȚIEI OPEN ȘI FOTOGRAFII SELECȚIONAȚI PE LISTELE SCURTE:

ARHITECTURĂ

Câștigător

Ana Skobe, Slovenia

Lista scurtă

Mark Benham, Marea Britanie

Lim Chien Ting, Malaezia

Marcelo Cugliari, Argentina

Sophia Li, Statele Unite

Markus Naarttijärvi, Suedia

Anna Rossetti, Italia

Yang Shu, China continentală

Chau Lun Shum, Hong Kong

Eng Tong Tan, Malaezia

Hadriel Torres, Italia

Siu Hang Andrew Tsang, Marea Britanie

Sheng Wang, China continentală

Huanzhen Yang, China continentală

Xiangsheng Zhang, China continentală

CREATIVITATE

Câștigător

Rob Blanken, Țările de Jos

Lista scurtă

Laurence Cabantous, Franța

Elizabeth Casasola, Mexic

Murray Chant, Noua Zeelandă

Jana Fašungová, Slovacia

Alastair McLellan, Marea Britanie

Margit Lisa Roeder, Germania

Hiromichi Shimizu, Japonia

Natalie Strohmaier, Germania

Yang Tongyu, China continentală Rob Trendy, Marea Britanie

Maciej Wróblewski, Polonia

Bin Yang, Statele Unite

Ann Zhulan, Ucraina

PEISAJ

Câștigător

Liam Man, Marea Britanie

Lista scurtă

Marco Capitanio, Italia

Barry Crosthwaite, Statele Unite

Garrett Davis, Statele Unite

Filip Hrebenda, Slovacia

Guangming Hu, China continentală

Charles Janson, Statele Unite
Li Jun, China continentală

Lisa K. Kuhn, Statele Unite

Juan Lopez Ruiz, Spania

Ivan Padovani, Malta

Vladimir Tadic, Bosnia Herțegovina

Zhihe Yang, China continentală

Marcin Zajac, Polonia

LIFESTYLE

Câștigător

Alvin Kamau, Kenya

Lista scurtă

Sergio Attanasio, Italia

Anirudha (Robi) Chakraborty, Statele Unite

Tony Cowburn, Marea Britanie

Argus Paul Estabrook, , Statele Unite

Leo Huang, Taiwan

Philip Joyce, Marea Britanie

Mahesh Pamidimarthi, India

Paul Robertson, Irlanda

Amy Sacka, Statele Unite

Rosella Tapella, Italia

Catherine Wang, Statele Unite

FOTOGRAFIE ÎN MIȘCARE

Câștigător

Samuel Andersen, Norvegia

Lista scurtă

Matteo Baronio, Italia

Serkan Dogus, Turcia

Jelly Febrian, Indonezia

ChenYu Hsieh, Taiwan

Thusitha Jayasundara, Sri Lanka

Herman Morrison, Indonezia

Andrew Moss, Marea Britanie

Ron Ratner, Statele Unite

John Studwell, Statele Unite

Frederic Volpato, Franța

Sarah Wouters, Țările de Jos

F. Dilek Yurdakul, Turcia

Ryszard Zembrzuski, Polonia

VIAȚĂ SĂLBATICĂ ȘI NATURĂ

Câștigător

Ian Ford, Marea Britanie

Lista scurtă

Christopher Baker, Statele Unite

Jesus Frias, Spania

Stuart James, Statele Unite

Pedro Jarque Krebs, Peru

Jayaprakash Joghee Bojan, India

Jonathan McSwain, Statele Unite
Thien Nguyen Ngoc, Vietnam

Francis Principe-Gillespie, Marea Briatnie

Christopher Ratcliff Iverson, Statele Unite

Elodie Ruelleux-Dagorne, Franța

Rina Saito, Japonia

Chris Schmid, Elveția

Pui Sun Tang, Malaezia

Chee Kin Wong, Malaezia

NATURĂ STATICĂ

Câștigător

Toni Rinaldo, Indonezia

Lista scurtă

Petia Angelova, Bulgaria

Robyn Barron, Australia

Martina Ceravolo, Italia

Aleksandra Garbarczyk, Polonia

Ian Knaggs, Marea Britanie

Tom Laszlo, Ungaria

Doris Mangalu, Republica Unită Tanzania

Marcos Medina Garcia, Spania

Daria Pietrasiewicz, Polonia

Oliver Sequenz, Germania

Natalie Strohmaier, Germania

PORTRET

Câștigător

Michelle Sank, Marea Britanie

Lista scurtă

Frederic Aranda, Marea Britanie

Jonah Atkins, Canada

Jon Enoch, Marea Britanie

Mark Harrison, Marea Britanie

Lloyd Jonathan Wright, Marea Britanie

Andreas Kanellopoulos, Grecia

Vladimir Karamazov, Bulgaria

Tetiana Nikitina, Ucraina

Maira Ray, Brazilia

Tyler Schiffman, Statele Unite

Amadeusz Świerk, Polonia

FOTOGRAFIE DE STRADĂ

Câștigător

Callie Eh, Malaezia

Lista scurtă

Sonia De Wit, Belgia

Deepbrata Dutta, India

Seyed Ali Hosseini Far, Republica Islamică Iran

Kathryn Mussallem, Canada

Kathryn Mussallem, Canada

Panfil Pîrvulescu, România

Xavier Ponce, Ecuador

Manuel Sáez Campillos, Spania

Apolo Sales, Brazilia

Stefano Valerio, Italia

Carlo Yuen, Hong Kong

CĂLĂTORIE

Câștigător

Yan Li, China continentală

Lista scurtă

Matthew DeSantis, Statele Unite

Nicola Ducati, Italia

Wasiri Gajaman, Sri Lanka

Todd Kennedy, Australia

Setsuna Kurouzu, Japonia

Oscar Manso, Spania

Cziráki Orsolya Boglárka, Ungaria

Alexandre Pietra, Elveția

Joy Saha, Bangladesh

Azlan Shah Sahubar Naina Mohamed, Malaezia

John Seager, Marea Britanie

Tran Tuan Viet, Vietnam

Beatrice Wong, Hong Kong

Beatrice Wong, Hong Kong

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.