Film Independent, organizația non-profit ce produc Spirit Awards și Los Angeles Film Festival, au anunțat nominalizații la 2012 Film Independent Spirit Awards. Anthony Mackie și Kate Beckinsale sunt prezentatorii.

Câștigătorii vor fi anunțați la Film Independent Spirit Awards sâmbătă, 25 februarie 2012. Cea de-a 27 ceremonie de decernare va avea loc pe plaja din Santa Monica, iar totul va fi televizat începând cu ora 10:00 p.m. ET/PT pe postul IFC.

Iată tot comunicatul original de pe website-ul oficial al Film Independent Spirit Awards: 2012 Film Independent Spirit Award Nominations Press Release – PDF

BEST FEATURE (Premiul se acordă producătorilor, producătorii executivi nu sunt trecuți)
50/50 – Producătorii: Evan Goldberg, Ben Karlin, Seth Rogen
Beginners – Producătorii: Miranda de Pencier, Lars Knudsen, Leslie Urdang, Dean Vanech, Jay Van Hoy
Drive – Producătorii: Michel Litvak, John Palermo, Marc Platt, Gigi Pritzker, Adam Siegel
Take Shelter – Producătorii: Tyler Davidson, Sophia Lin
The Artist – Producător: Thomas Langmann
The Descendants– Producătorii: Jim Burke, Alexander Payne, Jim Taylor

BEST PRODUCER
Michel Hazanavicius – The Artist
Mike Mills – Beginners
Jeff Nichols – Take Shelter
Alexander Payne – The Descendants
Nicolas Winding Refn – Drive

BEST SCREENPLAY
Joseph Cedar – Footnote
Michel Hazanavicius – The Artist
Tom McCarthy – Win Win
Mike Mills – Beginners
Alexander Payne, Nat Faxon, Jim Rash – The Descendants

BEST FIRST FEATURE (Premiul se acordă regizorului și poducătorului)
Another Earth – Regizor: Mike Cahill
Producătorii: Mike Cahill, Hunter Gray, Brit Marling, Nicholas Shumaker
In the Family – Regizor: Patrick Wang
Producătorii: Robert Tonino, Andrew van den Houten, Patrick Wang
Margin Call – Regizor: J.C. Chandor
Producătorii: Robert Ogden Barnum, Michael Benaroya, Neal Dodson, Joe Jenckes, Corey Moosa, Zachary Quinto
Martha Marcy May Marlene – Regizor: Sean Durkin
Producătorii: Antonio Campos, Patrick Cunningham, Chris Maybach, Josh Mond
Natural Selection – Regizor: Robbie Pickering
Producătorii: Brion Hambel, Paul Jensen

BEST FIRST SCREENPLAY
Mike Cahill, Brit Marling – Another Earth
J.C. Chandor – Margin Call
Patrick deWitt – Terri
Phil Johnston – Cedar Rapids
Will Reiser – 50/50

JOHN CASSAVETES AWARD – Premiu se acordă celui mai bun film făcut cu buget sub 500,000$. Premiul este oferit scenaristului, regizorului și producătorului. Producătorii executivi nu sunt listați
Bellflower – Scenarist/Regizor: Evan Glodell
Producătorii: Evan Glodell, Vincent Grashaw
Circumstance – Scenarist/Regizor: Maryam Keshavarz
Producătorii: Karin Chien, Maryam Keshavarz, Melissa M. Lee
Hello Lonesome – Scenarist/Regizor/Producător: Adam Reid
Pariah – Scenarist/Regizor: Dee Rees
Producător: Nekisa Cooper
The Dynamiter – Scenarist: Brad Inglesby
Regizor: Matthew Gordon
Producătorii: Kevin Abrams, Matthew Gordon, Merilee Holt, Art Jones, Mike Jones, Nate Tuck, Amile Wilson

BEST FEMALE LEAD
Lauren Ambrose – Think of Me
Rachael Harris – Natural Selection
Adepero Oduye – Pariah
Elizabeth Olsen – Martha Marcy May Marlene
Michelle Williams – My Week with Marilyn

BEST MALE LEAD
Demián Bichir – A Better Life
Jean Dujardin – The Artist
Ryan Gosling – Drive
Woody Harrelson – Rampart
Michael Shannon – Take Shelter

BEST SUPPORTING FEMALE
Jessica Chastain – Take Shelter
Anjelica Huston – 50/50
Janet McTeer – Albert Nobbs
Harmony Santana – Gun Hill Road
Shailene Woodley – The Descendants

BEST SUPPORTING MALE
Albert Brooks – Drive
John Hawkes – Martha Marcy May Marlene
Christopher Plummer – Beginners
John C. Reilly – Cedar Rapids
Corey Stoll – Midnight in Paris

BEST CINEMATOGRAPHY
Joel Hodge – Bellflower
Benjamin Kasulke – The Off Hours
Darius Khondji – Midnight in Paris
Guillaume Schiffman – The Artist
Jeffrey Waldron – The Dynamiter

BEST DOCUMENTARY (Premiul se acordă regizorului și producătorului)
An African Election – Regizor/Producător: Jarreth Merz
Bill Cunningham New York – Regizor: Richard Press
Producător: Philip Gefter
The Interrupters – Regizor/Producător: Steve James
Producător: Alex Kotlowitz
The Redemption of General Butt Naked – Regizor/Producătorii: Eric Strauss, Daniele Anastasion
We Were Here – Regizor/Producător: David Weissman

BEST INTERNATIONAL FILM (Premiul se acordă regizorului)
A Separation
(Iran) Regizor: Asghar Farhadi
Melancholia
(Denmark/Sweden/France/Germany) Regizor: Lars von Trier
Shame
(UK) Regizor: Steve McQueen
The Kid With a Bike
(Belgium/France/Italy) Regizors: Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne
Tyrannosaur
(UK) Regizor: Paddy Considine

PIAGET PRODUCERS AWARD – A 15-a ediție a Piaget Producers Award onorează producătorii, cu resurse limitate, ce demonstrează creativitate, tenacitate și viziune pentru a putea produce filme independente de calitate. Premiul include și o sumă de 25,000$ acordată câștigătorului de la Piaget.
Chad Burris – Mosquita y Mari
Sophia Lin – Take Shelter
Josh Mond – Martha Marcy May Marlene

SOMEONE TO WATCH AWARD – A 18-a ediție a Someone to Watch Award ce recunoaște talentele producătorilor cu viziuni unice care nu au mai fost premiați până acum. Câștigătorul primește și o sumă de 25,000$.
Simon Arthur – Silver Tongues
Mark Jackson – Without
Nicholas Ozeki – Mamitas

TRUER THAN FICTION AWARD – A 17-a ediție a Truer Than Fiction Award este acordată regizorului de film non-ficțiune care nu a mai fost premiat până acum. Câștigătorul primește și o sumă de 25,000$.
Heather Courtney – Where Soldiers Come From
Danfung Dennis – Hell and Back Again
Alma Har’el – Bombay Beach

ROBERT ALTMAN AWARD – (Este acordat regizorului, regizorului de selectare a actorilor și acestora)
Margin Call – Regizor: J.C. Chandor
Casting Regizor: Tiffany Little Canfield, Bernard Telsey
Ensemble Cast: Penn Badgley, Simon Baker, Paul Bettany, Jeremy Irons, Mary McDonnell, Demi Moore, Zachary Quinto, Kevin Spacey, Stanley Tucci

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.