Critics Choice Awards 2023 – Câștigătorii

0
373
Ascultă acest articol


În această dimineață, Chelsea Handler a prezentat ediția cu numărul 28 pentru Critics Choice Awards, care a avut loc la Fairmont Century Plaza Hotel în Los Angeles. Iată lista nominalizaților și câștigătorii:

Best Picture

“Everything Everywhere All at Once” (A24)

  • “Avatar: The Way of Water” (20th Century Studios)
  • “Babylon” (Paramount Pictures)
  • “The Banshees of Inisherin” (Searchlight Pictures)
  • “Elvis” (Warner Bros.)
  • “The Fabelmans” (Universal Pictures)
  • “Glass Onion: A Knives Out Mystery” (Netflix)
  • “RRR” (Variance Films)
  • “Tár” (Focus Features)
  • “Top Gun: Maverick” (Paramount Pictures)
  • “Women Talking” (MGM/United Artists Releasing)

Best Actress

Cate Blanchett – “Tár” (Focus Features)

  • Viola Davis – “The Woman King” (Sony Pictures)
  • Danielle Deadwyler – “Till” (Orion/United Artists Releasing)
  • Margot Robbie – “Babylon” (Paramount Pictures)
  • Michelle Williams – “The Fabelmans” (Universal Pictures)
  • Michelle Yeoh – “Everything Everywhere All at Once” (A24)

Best Actor

Brendan Fraser – “The Whale” (A24)

  • Austin Butler – “Elvis” (Warner Bros.)
  • Tom Cruise – “Top Gun: Maverick” (Paramount Pictures)
  • Colin Farrell – “The Banshees of Inisherin” (Searchlight Pictures)
  • Paul Mescal – “Aftersun” (A24)
  • Bill Nighy – “Living” (Sony Pictures Classics)

Best Director

Daniel Kwan and Daniel Scheinert – “Everything Everywhere All at Once” (A24)

  • James Cameron – “Avatar: The Way of Water” (20th Century Studios)
  • Damien Chazelle – “Babylon” (Paramount Pictures)
  • Todd Field – “Tár” (Focus Features)
  • Baz Luhrmann – “Elvis” (Warner Bros.)
  • Martin McDonagh – “The Banshees of Inisherin” (Searchlight Pictures)
  • Sarah Polley – “Women Talking” (MGM/United Artists Releasing)
  • Gina Prince-Bythewood – “The Woman King” (Sony Pictures)
  • S.S. Rajamouli – “RRR” (Variance Films)
  • Steven Spielberg – “The Fabelmans” (Universal Pictures)

Best Limited Series

“The Dropout” (Hulu)

  • “Gaslit” (Starz)
  • “The Girl from Plainville” (Hulu)
  • “The Offer” (Paramount+)
  • “Pam & Tommy” (Hulu)
  • “Station Eleven” (HBO Max)
  • “This Is Going to Hurt” (AMC+)
  • “Under the Banner of Heaven” (FX)

Best Drama Series

“Better Call Saul” (AMC)

  • “Andor” (Disney+)
  • “Bad Sisters” (Apple TV+)
  • “The Crown” (Netflix)
  • “Euphoria” (HBO)
  • “The Good Fight” (Paramount+)
  • “House of the Dragon” (HBO)
  • “Severance” (Apple TV+)
  • “Yellowstone” (Paramount Network)

Best Young Actor/Actress

Gabriel LaBelle – “The Fabelmans” (Universal Pictures)

  • Frankie Corio – “Aftersun” (A24)
  • Jalyn Hall – “Till” (Orion/United Artists Releasing)
  • Bella Ramsey – “Catherine Called Birdy” (Amazon Studios)
  • Banks Repeta – “Armageddon Time” (Focus Features)
  • Sadie Sink – “The Whale” (A24)

Best Comedy

“Glass Onion: A Knives Out Mystery” (Netflix)

  • “The Banshees of Inisherin” (Searchlight Pictures)
  • “Bros” (Universal Pictures)
  • “Everything Everywhere All at Once” (A24)
  • “Triangle of Sadness” (Neon)
  • “The Unbearable Weight of Massive Talent” (Lionsgate)

Best Acting Ensemble

“Glass Onion: A Knives Out Mystery” (Netflix)

  • “The Banshees of Inisherin” (Searchlight Pictures)
  • “Everything Everywhere All at Once” (A24)
  • “The Fabelmans” (Universal Pictures)
  • “The Woman King” (Sony Pictures)
  • “Women Talking” (MGM/United Artists Releasing)

Best Talk Show

“Last Week Tonight with John Oliver” (HBO)

  • “The Amber Ruffin Show” (Peacock)
  • “Full Frontal with Samantha Bee” (TBS)
  • “The Kelly Clarkson Show” (Syndicated)
  • “Late Night with Seth Meyers” (NBC)
  • “Watch What Happens Live with Andy Cohen” (Bravo)

Best Comedy Special

“Norm Macdonald: Nothing Special” (Netflix)

  • “Fortune Feimster: Good Fortune” (Netflix)
  • “Jerrod Carmichael: Rothaniel” (HBO)
  • “Joel Kim Booster: Psychosexual” (Netflix)
  • “Nikki Glaser: Good Clean Filth” (HBO)
  • “Would It Kill You to Laugh? Starring Kate Berlant & John Early” (Peacock)

Best Foreign Language Series

“Pachinko” (Apple TV+)

  • “1899” (Netflix)
  • “Borgen” (Netflix)
  • “Extraordinary Attorney Woo” (Netflix)
  • “Garcia!” (HBO Max)
  • “The Kingdom Exodus” (MUBI)
  • “Kleo” (Netflix)
  • “My Brilliant Friend” (HBO)
  • “Tehran” (Apple TV+)

Best Animated Series

“Harley Quinn” (HBO Max)

  • “Bluey” (Disney+)
  • “Bob’s Burgers” (Fox)
  • “Genndy Tartakovsky’s Primal” (Adult Swim)
  • “Star Trek: Lower Decks” (Paramount+)
  • “Undone” (Prime Video)

Best Movie Made for Television

“Weird: The Al Yankovic Story” (The Roku Channel)

  • “Fresh” (Hulu)
  • “Prey” (Hulu)
  • “Ray Donovan: The Movie” (Showtime)
  • “The Survivor” (HBO)
  • “Three Months” (Paramount+)

Best Actress in a Drama Series

Zendaya – “Euphoria” (HBO)

  • Christine Baranski – “The Good Fight” (Paramount+)
  • Sharon Horgan – “Bad Sisters” (Apple TV+)
  • Laura Linney – “Ozark” (Netflix)
  • Mandy Moore – “This Is Us” (NBC)
  • Kelly Reilly – “Yellowstone” (Paramount Network)

Best Actor in a Drama Series

Bob Odenkirk – “Better Call Saul” (AMC)

  • Jeff Bridges – “The Old Man” (FX)
  • Sterling K. Brown – “This Is Us” (NBC)
  • Diego Luna – “Andor” (Disney+)
  • Adam Scott – “Severance” (Apple TV+)
  • Antony Starr – “The Boys” (Prime Video)

Best Hair and Makeup

“Elvis” (Warner Bros.)

  • “Babylon” (Paramount Pictures)
  • “The Batman” (Warner Bros.)
  • “Black Panther: Wakanda Forever” (Marvel Studios)
  • “Everything Everywhere All at Once” (A24)
  • “The Whale” (A24)

Best Visual Effects

“Avatar: The Way of Water” (20th Century Studios)

  • “The Batman” (Warner Bros.)
  • “Black Panther: Wakanda Forever” (Marvel Studios)
  • “Everything Everywhere All at Once” (A24)
  • “RRR” (Variance Films)
  • “Top Gun: Maverick” (Paramount Pictures)

Best Editing

Paul Rogers – “Everything Everywhere All at Once” (A24)

  • Stephen Rivkin, David Brenner, John Refoua, James Cameron – “Avatar: The Way of Water” (20th Century Studios)
  • Tom Cross – “Babylon” (Paramount Pictures)
  • Matt Villa, Jonathan Redmond – “Elvis” (Warner Bros.)
  • Monika Willi – “Tár” (Focus Features)
  • Eddie Hamilton – “Top Gun: Maverick” (Paramount Pictures)

Best Production Design 

Florencia Martin, Anthony Carlino – “Babylon” (Paramount Pictures)

  • Dylan Cole, Ben Procter, Vanessa Cole – “Avatar: The Way of Water” (20th Century Studios)
  • Hannah Beachler, Lisa K. Sessions – “Black Panther: Wakanda Forever” (Marvel Studios)
  • Catherine Martin, Karen Murphy, Bev Dunn – “Elvis” (Warner Bros.)
  • Jason Kisvarday, Kelsi Ephraim – “Everything Everywhere All at Once” (A24)
  • Rick Carter, Karen O’Hara – “The Fabelmans” (Universal Pictures)

Best Cinematography

Claudio Miranda – “Top Gun: Maverick” (Paramount Pictures)

  • Russell Carpenter – “Avatar: The Way of Water” (20th Century Studios)
  • Linus Sandgren – “Babylon” (Paramount Pictures)
  • Roger Deakins – “Empire of Light” (Searchlight Pictures)
  • Janusz Kaminski – “The Fabelmans” (Universal Pictures)
  • Florian Hoffmeister – “Tár” (Focus Features)

Best Comedy Series

“Abbott Elementary” (ABC)

  • “Barry” (HBO)
  • “The Bear” (FX)
  • “Better Things” (FX)
  • “Ghosts” (CBS)
  • “Hacks” (HBO Max)
  • “Reboot” (Hulu)
  • “Reservation Dogs” (FX)

Best Actress in a Comedy Series

Jean Smart – “Hacks” (HBO Max)

  • Christina Applegate – “Dead to Me” (Netflix)
  • Quinta Brunson – “Abbott Elementary” (ABC)
  • Kaley Cuoco – “The Flight Attendant” (HBO Max)
  • Renée Elise Goldsberry – “Girls5eva” (Peacock)
  • Devery Jacobs – “Reservation Dogs” (FX)

Best Actor in a Comedy Series

Jeremy Allen White – “The Bear” (FX)

  • Matt Berry – “What We Do in the Shadows” (FX)
  • Bill Hader – “Barry” (HBO)
  • Keegan-Michael Key – “Reboot” (Hulu)
  • Steve Martin – “Only Murders in the Building” (Hulu)
  • D’Pharaoh Woon-A-Tai – “Reservation Dogs” (FX)
#SeeHer AwardJanelle Monáe

Lifetime Achievement Award

Jeff Bridges

Best Animated Feature

“Guillermo del Toro’s Pinocchio” (Netflix)

  • “Marcel the Shell with Shoes On” (A24)
  • “Puss in Boots: The Last Wish” (DreamWorks Animation)
  • “Turning Red” (Pixar)
  • “Wendell & Wild” (Netflix)

Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television

Daniel Radcliffe – “Weird: The Al Yankovic Story” (The Roku Channel)

  • Ben Foster – “The Survivor” (HBO)
  • Andrew Garfield – “Under the Banner of Heaven” (FX)
  • Samuel L. Jackson – “The Last Days of Ptolemy Grey” (Apple TV+)
  • Sebastian Stan – “Pam & Tommy” (Hulu)
  • Ben Whishaw – “This is Going to Hurt” (AMC+)

Best Costume Design

Ruth E. Carter – “Black Panther: Wakanda Forever” (Marvel Studios)

  • Mary Zophres – “Babylon” (Paramount Pictures)
  • Catherine Martin – “Elvis” (Warner Bros.)
  • Shirley Kurata – “Everything Everywhere All at Once” (A24)
  • Jenny Eagan – “Glass Onion: A Knives Out Mystery” (Netflix)
  • Gersha Phillips – “The Woman King” (Sony Pictures)

Best Song

“Naatu Naatu” – “RRR” (Variance Films)

  • “Lift Me Up” – “Black Panther: Wakanda Forever” (Marvel Studios)
  • “Ciao Papa” – “Guillermo del Toro’s Pinocchio” (Netflix)
  • “Hold My Hand” – “Top Gun: Maverick” (Paramount Pictures)
  • “Carolina” – “Where the Crawdads Sing” (Sony Pictures)
  • “New Body Rhumba” – “White Noise” (Netflix)

Best Score

Hildur Guðnadóttir – “Tár” (Focus Features)

  • Michael Giacchino – “The Batman” (Warner Bros.)
  • Justin Hurwitz – “Babylon” (Paramount Pictures)
  • John Williams – “The Fabelmans” (Universal Pictures)
  • Alexandre Desplat – “Guillermo del Toro’s Pinocchio” (Netflix)
  • Hildur Guðnadóttir – “Women Talking” (MGM/United Artists Releasing)

Best Original Screenplay

Daniel Kwan, Daniel Scheinert – “Everything Everywhere All at Once” (A24)

  • Charlotte Wells – “Aftersun” (A24)
  • Martin McDonagh – “The Banshees of Inisherin” (Searchlight Pictures)
  • Steven Spielberg, Tony Kushner – “The Fabelmans” (Universal Pictures)
  • Todd Field – “Tár” (Focus Features)

Best Adapted Screenplay

Sarah Polley – “Women Talking” (MGM/United Artists Releasing)

  • Rian Johnson – “Glass Onion: A Knives Out Mystery” (Netflix)
  • Kazuo Ishiguro – “Living” (Sony Pictures Classics)
  • Rebecca Lenkiewicz – “She Said” (Universal Pictures)
  • Samuel D. Hunter – “The Whale” (A24)

Best Supporting Actress

Angela Bassett – “Black Panther: Wakanda Forever” (Marvel Studios)

  • Jessie Buckley – “Women Talking” (MGM/United Artists Releasing)
  • Kerry Condon – “The Banshees of Inisherin” (Searchlight Pictures)
  • Jamie Lee Curtis – “Everything Everywhere All at Once” (A24)
  • Stephanie Hsu – “Everything Everywhere All at Once” (A24)
  • Janelle Monáe – “Glass Onion: A Knives Out Mystery” (Netflix)

Best Supporting Actor

Ke Huy Quan – “Everything Everywhere All at Once” (A24)

  • Paul Dano – “The Fabelmans” (Universal Pictures)
  • Brendan Gleeson – “The Banshees of Inisherin” (Searchlight Pictures)
  • Judd Hirsch – “The Fabelmans” (Searchlight Pictures)
  • Barry Keoghan – “The Banshees of Inisherin” (Searchlight Pictures)
  • Brian Tyree Henry – “Causeway” (A24/Apple Original Films)

Best Supporting Actor in a Comedy Series

Henry Winkler – “Barry” (HBO)

  • Brandon Scott Jones – “Ghosts” (CBS)
  • Leslie Jordan – “Call Me Kat” (Fox)
  • James Marsden – “Dead to Me” (Netflix)
  • Chris Perfetti – “Abbott Elementary” (ABC)
  • Tyler James Williams – “Abbott Elementary” (ABC)

Best Supporting Actress in a Comedy Series

Sheryl Lee Ralph – “Abbott Elementary” (ABC)

  • Paulina Alexis – “Reservation Dogs” (FX)
  • Ayo Edebiri – “The Bear” (FX)
  • Marcia Gay Harden – “Uncoupled” (Netflix)
  • Janelle James – “Abbott Elementary” (ABC)
  • Annie Potts – “Young Sheldon” (CBS)

Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television

Paul Walter Hauser – “Black Bird” (Apple TV+)

  • Murray Bartlett – “Welcome to Chippendales” (Hulu)
  • Domhnall Gleeson – “The Patient” (FX)
  • Matthew Goode – “The Offer” (Paramount+)
  • Ray Liotta – “Black Bird” (Apple TV+)
  • Shea Whigham – “Gaslit” (Starz)

Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television

Niecy Nash-Betts – “Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story” (Netflix)

  • Claire Danes – “Fleishman Is in Trouble” (FX)
  • Dominique Fishback – “The Last Days of Ptolemy Grey” (Apple TV+)
  • Betty Gilpin – “Gaslit” (Starz)
  • Melanie Lynskey – “Candy” (Hulu)
  • Juno Temple – “The Offer” (Paramount+)

Best Supporting Actor in a Drama Series

Giancarlo Esposito – “Better Call Saul” (AMC)

  • Andre Braugher – “The Good Fight” (Paramount+)
  • Ismael Cruz Córdova – “The Lord of the Rings: The Rings of Power” (Prime Video)
  • Michael Emerson – “Evil” (Paramount+)
  • John Lithgow – “The Old Man” (FX)
  • Matt Smith – “House of the Dragon” (HBO)

Best Supporting Actress in a Drama Series

Jennifer Coolidge – “The White Lotus” (HBO)

  • Milly Alcock – “House of the Dragon” (HBO)
  • Carol Burnett – “Better Call Saul” (AMC)
  • Julia Garner – “Ozark” (Netflix)
  • Audra McDonald – “The Good Fight” (Paramount+)
  • Rhea Seehorn – “Better Call Saul” (AMC)

Best Foreign Language Film

“RRR” (Variance Films)

  • “All Quiet on the Western Front” (Netflix)
  • “Argentina, 1985” (Amazon Studios)
  • “Bardo, False Chronicle of a Handful of Truths” (Netflix)
  • “Close” (A24)
  • “Decision to Leave” (Mubi)

Best Actress in a Limited Series or Movie Made For Television

Amanda Seyfried – The Dropout (Hulu)

  • Julia Garner – “Inventing Anna” (Netflix)
  • Lily James – “Pam & Tommy” (Hulu)
  • Amber Midthunder – “Prey” (Hulu)
  • Julia Roberts – “Gaslit” (Starz)
  • Michelle Pfeiffer – “The First Lady” (Showtime)

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.